fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Ciężkie rozmowy z Eureko o PZU

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Spór z holenderskim udziałowcem bliski końca? Negocjacje dotyczą teraz ceny za PZU wynika z informacji „Rz”
– Skarb Państwa nie może się porozumieć z Eureko w sprawie wysokości odszkodowania za rezygnację z akcji PZU – twierdzi rozmówca „Rz”.
– Trudno mu też znaleźć pieniądze na wykup Holendrów – dodaje. Inny rozmówca związany ze Skarbem Państwa twierdzi jednak, że negocjacje nadal trwają, ale zostały do akceptacji obu stron ważne parametry finansowe. Czasu na konsensus zostało już niewiele. Żaden ze skłóconych akcjonariuszy największego polskiego ubezpieczyciela nie chce komentować tych informacji oficjalnie. Rozmowy wciąż trwają.
– Historia tego konfliktu i zmieniające się oceny polityczne niczego dobrego nie wróżą – mówi „Rz” Grzegorz Domański, partner w kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka. Jego zdaniem możliwe są dwa scenariusze: zostanie podpisane porozumienie i Eureko wycofa się z PZU albo akcjonariusze poczekają (nawet ponad rok) na końcowy wyrok międzynarodowego arbitrażu, który ostatecznie rozstrzygnie spór. Na czas prowadzonych aktualnie negocjacji – na zgodny wniosek stron – postępowanie arbitrażowe zostało zawieszone. Międzynarodowy trybunał na jesieni 2005 roku uznał Polskę za winną opóźniania prywatyzacji PZU. W drugiej części postępowania arbitrażowego Eureko domagało się od naszego kraju 35,6 mld zł odszkodowania. – Wszyscy są już zmęczeni tym konfliktem i wierzę, że obu stronom zależy, żeby zamknąć tę transakcję i ogłosić sukces – uważa Michał Popiołek, dyrektor Departamentu Finansowania Strukturalnego i Mezzanine (finansowanie przejęć) BRE Banku (bank ma 0,75 proc. akcji PZU). Nie chce jednak szacować szans na zakończenie sporu w ciągu najbliższych dni. Inwestorzy handlujący akcjami pracowniczymi PZU raczej nie spodziewają się zakończenia ponadośmioletniego konfliktu i wypłaty dywidendy. Ceny akcji spółki w obrocie pozagiełdowym wahają się od 240 do 260 zł (o ok. 100 zł mniej niż przed rokiem). – Rynek zamarł. Nie ma teraz żadnych transakcji przed ważnym wydarzeniem, na które wszyscy czekają – mówi „Rz” Marcin Juzoń z Secus Holding. [i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [mail=a.bialy@rp.pl]a.bialy@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA