Polak za granicą

Gdy skarbnik gminy był zatrudniony u pracodawcy niemieckiego

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
[i][b]Odpowiada Ewa Grabowska, główna specjalistka w Departamencie Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej:[/b][/i]
[b]Czy można zaliczyć okres pracy skarbnika gminy (mającego obywatelstwo polskie i niemieckie) u pracodawcy niemieckiego na umowę o pracę w latach 1990 – 1995 do stażu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej w administracji samorządowej? Pracownik udokumentował zatrudnienie umową o pracę i świadectwem, i w tym okresie nie były odprowadzane w Polsce składki na FP, a skarbnik gminy musi być obywatelem polskim. [/b] Pracownikiem samorządowym może być osoba, która jest obywatelem polskim. Przesądza o tym art. 6 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3D0EF8B6A67F24BD460BD5A527C5B3D7?id=292862]ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458)[/link].
Czas zatrudnienia w Niemczech świadczonego na umowę o pracę w świetle obecnych przepisów wliczamy do okresu pracy uprawniającego do jubileuszówki w administracji samorządowej. Osoba ta ma bowiem podwójne obywatelstwo: polskie i niemieckie. Odprowadzanie składek na FP od 1 lutego br. nie ma znaczenia.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL