fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Skarb z bursztynu

Bursztynowy Skarbiec Lucjana Myrty jest największym na świecie obiektem z bursztynu
materiały prasowe
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje bursztynowe precjoza, dzieła artysty i kolekcjonera Lucjana Myrty
Słynie z wyjątkowych umiejętności. Z naturalnego bursztynu tworzy unikatowe przedmioty, rzeźby, mozaikowe obrazy, czerpiąc inspiracje ze sztuki starych mistrzów. Jego prace były pokazywane w Krakowie na Wawelu i w wielu innych miastach w Polsce oraz za granicą.
Dziełem życia Lucjana Myrty jest Bursztynowy Skarbiec – ważąca prawie tonę szkatuła (2 m długości, 2,7 m wysokości). Największy na świecie obiekt z bursztynu, bijący wagą nawet legendarną Bursztynową Komnatę. Artysta pracował nad skarbcem 12 lat i dedykował dzieło przedwcześnie zmarłej córce Ewelinie. Nadał mu kształt XVIII-wiecznej szkatuły z pałacu wersalskiego, w której Maria Antonina przechowywała biżuterię. Korzystał ze wszystkich gatunków różnobarwnych bursztynów i stworzył wyrafinowane dzieło, w którym zawarł przesłanie wiary, nadziei i miłości.
Dekorujące szkatułę rzeźbione sceny przedstawiają życie Chrystusa. Centralna kompozycja odwołuje się do Kazania na Górze, a w zwieńczenie skarbca artysta wpisał tetragram imienia Bożego, zaczerpnięty z malowidła na stropie Wielkiej Sali Rady gdańskiego ratusza. Ściany skarbca mienią się bogactwem kolorystycznych tonów bursztynu, od bieli przez różne odcienie żółci do brązów, zieleni, a nawet bardzo rzadkiego błękitu. Warsztatowe mistrzostwo zdradzają także inne obiekty, m.in. bursztynowa replika słynnej solniczki z 1540 roku Benvenuta Celliniego, w oryginale wykonanej ze złota i hebanu dla króla Francji Franciszka I, czy kufel ozdobiony rubensowską sceną pochodu bogini urodzaju. W szkatułach mniejszych rozmiarów Myrta stosuje równie wyrafinowane techniki. Ozdabia je rzeźbami ludzi, zwierząt, roślin, ażurowymi płaskorzeźbami, kolumnami, arkadami, mozaikami, inkrustacją. Figury często rzeźbi z jednej bryły o unikatowych rozmiarach. Niektóre ze szkatuł wzorował na XVI-wiecznych sepetach – skrzyniach z otwieranymi wiekami – pochodzących z norymberskich warsztatów Jamnitzerów. Kunsztem zachwycają też inkrustowane stoliki, wazon w secesyjnym klimacie z kaskadą kwiatów czy lustro w ozdobnej bursztynowej ramie. [i]„Z kolekcji Lucjana Myrty” – wystawa w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie czynna do 9 sierpnia[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA