fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

Rzecznik zaskarży ustawę medialną

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zamierza zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego ustawę medialną, jeśli prezydenckie weto w jej sprawie zostanie odrzucone przez Sejm.
Gość "Sygnałów Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia wyraził jednak przekonanie, że posłowie poprą sprzeciw Lecha Kaczyńskiego wobec ustawy.
Janusz Kochanowski podkreślił, że prawo medialne w proponowanym przez rząd kształcie "nie może się ostać", bowiem aby pełnić swoją misję, publiczne radio i telewizja muszą być wolne od nacisków politycznych. Wszelką presję najłatwiej wywierać dzięki instrumentom finansowym - powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich. Dlatego rozwiązanie, według którego media publiczne mają być utrzymywane z budżetu państwa jest najgorszym z możliwych rozwiązań. Jak podkreślił Kochanowski, nawet jeśli w ustawie zostanie ustalone minimum, jakie mają otrzymywać Polskie Radio i TVP, to i tak będą one uzależnione od wielu czynników związanych z polityką rządu.
Janusz Kochanowski przypomniał, że od roku w Trybunale Konstytucyjnym czeka jego wniosek w sprawie ustawy abonamentowej. RPO zaskarżył część przepisów, twierdząc, że nie daje ona żadnych instrumentów do egzekucji wpłat abonamentowych. To zachęca obywateli do niepłacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego.
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA