fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Wątpliwości wokół fotoradarów nie ustają

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Uprawnienia strażników gminnych oraz wynajmowanie fotoradarów przez gminy od firm prywatnych stały się tematem wystąpienia rzecznika praw obywatelskich do ministra spraw wewnętrznych i administracji
Rzecznik chce poznać stanowisko ministra w tej kwestii. Takie umowy dzierżawy były bowiem w 2008 r. zawierane lub kontynuowane, a cała sprawa nie została należycie uregulowana w przepisach prawa.
Niektóre gminy podpisały kontrowersyjne umowy z prywatnymi firmami przewidujące ich udział we wpływach z mandatów karnych nakładanych przez strażników gminnych w zamian za korzystanie z fotoradarów wystawianych przez te firmy. Nie zapewniają one też wystarczającej ochrony danych osobowych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wielokrotnie interweniowało w tych sprawach, zarówno indywidualnych, jak i w ogólnopolskich akcjach informacyjnych. Ostatnio na stronie internetowej MSWiA znalazła się „Informacja o postępowaniu straży gminnych w zakresie korzystania z urządzeń samoczynnie ujawniających i rejestrujących naruszenia przepisów ruchu drogowego, będących własnością podmiotów prywatnych”.
Ministerstwo wyjaśnia, że straże gminne mogą korzystać z prywatnych fotoradarów po zawarciu umowy cywilnoprawnej, ale nie mogą przewidywać udziału prywatnych podmiotów we wpływach gminy uzyskiwanych z mandatów karnych. Zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7EF8C9E6699B9578202D232E0555C7FC?id=271100]ustawą z 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego[/link] wpływy z tego tytułu są bowiem dochodami własnymi gmin. Informacja wskazuje również, jakie czynności mogą wykonywać wyłącznie strażnicy gminni, a jakie również osoby niebędące strażnikami. Wątpliwości jednak nadal istnieją i nie rozwiązuje ich uchwalona 2 kwietnia 2009 r. obszerna nowelizacja prawa o ruchu drogowym, skierowana zresztą przez prezydenta Kaczyńskiego do Trybunału Konstytucyjnego – stwierdza rzecznik. Choć doprecyzowano w niej kompetencje organów ruchu drogowego i strażników gminnych (miejskich), nie sprecyzowano zasad zawierania lub przedłużenia umów z gminami i podmiotami prywatnymi dotyczących udostępniania i zarządzania konserwacją i utrzymaniem sprawności sieci fotoradarów, którą mają docelowo stworzyć.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA