Co z odliczeniem podatku od środków trwałych, gdy rezygnujesz ze zwolnienia lub je tracisz

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Czy przedsiębiorca, który najpierw wykorzystywał środek trwały do działalności zwolnionej, a następnie utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z niego, może odliczyć VAT naliczony przy zakupie?
W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości odpowiedź na to pytanie powinna być twierdząca. Szkopuł w tym, że może być problem z określeniem, na jakiej podstawie: czy jest nią art. 113 ust. 5 i ust. 7 ustawy o VAT, czy może art. 91 ust. 7.Zdarza się, że przedsiębiorca zwolniony z VAT podmiotowo kupuje drogie wyposażenie, lokal użytkowy czy samochód ciężarowy, a w kolejnych latach rezygnuje ze zwolnienia bądź traci do niego prawo, i dalej wykorzystuje nabyty wcześniej majątek.W art. 88 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT zastrzeżono, że odliczenia podatku naliczonego nie stosuje się do towarów i usług, których nabycie zostało udokumentowane fakturami otrzymanymi przed dniem utraty zwolnienia albo rezygnacji z niego, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 113 ust. 5 i 7.[srodtytul]Odliczenie od zapasów ujętych w spisie[/srodtytul]Według art. 113 ust. 5 i 7 [b]podatnik, który rezygnuje ze zwolnienia przewidzianego dla drobnych przedsiębiorc...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL