fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Przetasowania w leasingu

Wartość udzielonego finansowania w I półroczu
Rzeczpospolita
Około 40-proc. spadek w I półroczu
Gorszą sytuację firmy leasingowe zaczęły odczuwać już w maju ubiegłego roku. Ostateczny wynik udzielonego finansowania w 2008 r. był zbliżony do tego z 2007 r. W tym roku jest dramatycznie.
W I półroczu firmy sfinansowały zakupy klientów na kwotę ok. 40 proc. niższą. Z danych zebranych przez „Rz” od 21 firm leasingowych wynika, że udzieliły one finansowania na kwotę prawie 9 mld zł, gdy rok wcześniej była to wartość 14,6 mld zł. – Odczuliśmy, jak wszyscy, wstrzymanie inwestycji przez polskie firmy i trudności kontrahentów z utrzymaniem płynności finansowej – mówi Krzysztof Famulski, członek zarządu VB Leasing Polska. W drugim kwartale w porównaniu z pierwszym prawie o połowę zmniejszyła się tendencja spadkowa. – W odniesieniu do analogicznego okresu 2008 r. odnotowaliśmy w pierwszym półroczu 2009 r. 12-proc. wzrost wartości w sprzedaży maszyn i urządzeń. Poprawę wyników traktujemy jako początek zmian na rynku i zwiastun oczekiwanego ożywienia w środowisku inwestorów – dodaje.
Leasingodawcy podkreślają, że w ostatnich tygodniach odczuli pewną stabilizację. Spadki już tak się nie pogłębiają, a w czerwcu więcej firm pytało o możliwość sfinansowania inwestycji. Wrzesień potwierdzi, czy jest to zwiastun pozytywnych zmian. W I półroczu leasing ruchomości (m. in. pojazdy, maszyny) spadł w przypadku 21 firm o 38 proc. Udzielone finansowanie wyniosło 7,9 mld zł wobec 12,8 mld zł rok temu. Z kolei leasing nieruchomości obniżył się o ok. 21 proc., do nieco ponad 1 mld zł. Segment pojazdów siadł aż o 46 proc. (do 4,6 mld zł), a maszyn i urządzeń mniej, bo o 30 proc. (do 2,8 mld zł). O ponad 30 proc. spadła także liczba podpisywanych umów z przedsiębiorcami. Z firm, które przesłały nam dane, wzrost odnotowały dwie: BGŻ Leasing (to w dużej mierze wynik tego, że krótko działa na rynku). A ten segment spada najmocniej. Najmocniejszy spadek sprzedaży zanotowały z kolei Fortis Lease i Raiffeisen Leasing. Obie spółki dodatkowo ograniczyły działalność. W tym roku następuje dużo przetasowań w kolejności największych firm. Co prawda dwie pierwsze są wciąż te same – EFL i BRE Leasing – ale zwykle trzeci Raiffeisen przesunął się o kilka pozycji niżej. Według zestawienia „Rz” trzeci jest Pekao Leasing, a potem BZ WBK Leasing i ING Leasing. Niżej niż zwykle jest też Millennium Leasing. Szefowie firm leasingowych mają nadzieję, że spadki 40-proc. się nie utrzymają i ostatecznie rynek zniżkuje o 20 – 30 proc. Chcą wierzyć, że ostatni kwartał przyniesie odbicie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA