Stosowany system przesądza o tym, kiedy powstaną nadliczbówki

Pracownik pracuje od wtorku do soboty. Zatem jest zachowany pięciodniowy tydzień pracy. Czy jeżeli np. w piątek przyjdzie na dziesięć godzin, a w sobotę na sześć, należy uznać, że w piątek wykonywał pracę w nadgodzinach?
To zależy od przyjętego u pracodawcy systemu czasu pracy. Ustala się je, tak samo jak rozkłady czasu pracy i przyjęte okresy rozliczeniowe, w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy. Pracodawca, który nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do posiadania regulaminu pracy (zatrudnia mniej niż 20 pracowników), określa je w obwieszczeniu (art. 150 § 1 kodeksu pracy).Jeżeli pracownik z pytania wykonuje pracę w podstawowym systemie czasu pracy, oznacza to, że w piątek pracował w nadgodzinach. Czas pracy w tym systemie nie może bowiem przekraczać ośmiu godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym czterech miesięcy (art. 129 k.p.). Norma tygodniowa jest przeciętna, tak samo jak pięciodniowy tydzień pracy.Oznacza to, że w jednym tygodniu praca może być wykonywana przez sześć dni, w drugim przez cztery, a w kolejnym przez pięć. Natomiast norma dobowa jest nor...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL