fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Ludzkie plemniki wyhodowane w probówce

Plemniki łączą się z komórką jajową
EAST NEWS
Rewolucyjna metoda umożliwi niepłodnym parom posiadanie dzieci
Naukowcy z Uniwersytetu Newcastle opracowali metodę wytwarzania ludzkich plemników z zarodkowych komórek macierzystych. To może być przełom w leczeniu męskiej niepłodności. Badacze mają nadzieję, że pomoże to parom, które mają kłopoty ze spłodzeniem potomstwa. Metodę opisuje najnowsze wydanie magazynu "Stem Cells and Development". Komórki macierzyste naukowcy pobrali od kilkudniowych zarodków powstałych w wyniku zapłodnienia in vitro. Ogrzane do temperatury ciała zostały chemicznie "zachęcone"do dalszego rozwoju. Część z nich przekształciła się w tzw. komórki macierzyste linii płciowej. Zespół z Newcastle twierdzi, że uzyskane tą drogą plemniki są zupełnie zdrowe i zdolne do zapłodnienia.
– To ważne odkrycie, które pozwoli badaczom zrozumieć w detalach proces powstawania zdolności do posiadania potomstwa przez mężczyzn – powiedział prof Karim Nayrnia z Uniwersytetu w Newcastle i NorthEast England Stem Cell Institute. – Zrozumienie tych problemów pozwoli pomóc parom, które cierpią na brak potomstwa. Być może będą mogły w końcu mieć dzieci dziedziczące ich materiał genetyczny. Pozwoli także prześledzić zagrożenia: jak komórki są atakowane przez toksyny i jak młodzi chłopcy w wyniku chemioterapii białaczki stają się bezpłodni. Badacz podkreśla jednak, że nie chodzi mu o tworzenie nowego "życia z probówki".
Dr Allan Pacey, biolog z Uniwersytetu w Sheffield, uważa, że nie jest pewne, iż nasienie jest w pełni dojrzałe. – Potrzebny byłby test, aby się przekonać, do czego są zdolne te plemniki – mówi naukowiec. Zgodnie z brytyjskim prawem nasienie uzyskane w sposób, jakiego użył prof. Nayernia, nie może być używane do leczenia bezpłodności. Zespół ma zamiar udoskonalić metodę i uważa, że za pięć lat będzie ona mogła być stosowana w terapii bezpłodności. Pozostaje jeszcze etyczny aspekt tych badań. Nie wszyscy są entuzjastami podobnych eksperymentów. – To przykład niemoralnego szaleństwa. Zdolne do życia zarodki ludzkie muszą być unicestwione, aby posłużyć do wytworzenia nasienia, którego zdolność do zapłodnienia jest kwestionowana – powiedziała Josephine Quintavalle założycielka Comment of Reproductive Ethics. – Poświęca się jedno życie, aby być może stworzyć nowe. Jestem gotowa wiele oddać walce z niepłodnością, ale to nie znaczy, że każdemu wolno robić, co mu się podoba. [i]bbc[/i] [ramka][b] Sprawdzona na myszach[/b] Dwa lata temu naukowcy uzyskali niedojrzałe plemniki ludzkie z komórek macierzystych uzyskanych ze szpiku kostnego. Badania prowadził inny zespół, ale pod kierunkiem prof. Nayerni. Skoro jednak nie udało się uzyskać dojrzałych plemników ze szpiku, prawdopodobnie prof. Nayernia postanowił na ludzi przenieść metodę, którą rok wcześniej wypróbował na laboratoryjnych myszach. Komórki macierzyste uzyskane z embrionów przekształcone zostały w pełnowartościowe plemniki. Zespół zapłodnił nimi komórki jajowe. Urodziły się żywe i zdrowe zwierzęta. [/ramka] Więcej o osiągnięciu brytyjskich naukowców: [b][link=http://www.ncl.ac.uk]www.ncl.ac.uk[/link][/b]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA