Faktura na grzejniki bez PKWiU

Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek
Jesteśmy fabryką produkująca grzejniki c.o. Od stycznia wprowadziliśmy nowy system finansowy i faktury sprzedaży są drukowane bez symbolu PKWiU. Czy mamy obowiązek nadal podawać ten symbol (28.22.11-50) z uwagi na możliwość zwrotu niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym?
[b]Nie.[/b] Grzejniki są opodatkowane VAT według stawki podstawowej 22 proc. W konsekwencji faktury dokumentujące ich dostawę nie muszą i nie musiały w ostatnich latach wskazywać symbolu PKWiU. Obowiązek ten – do końca listopada 2008 r. – dotyczył wyłącznie sprzedaży opodatkowanej obniżonymi stawkami podatku oraz zwolnionej od podatku, a obecnie odnosi się tylko do sprzedaży zwolnionej (zob. § 5 ust. 7 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=DD72D7881E5E21865DAC61E6BE83D02D?id=291169]rozporządzenia ministra finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, DzU nr 212, poz. 1337[/link]).Nie ma przy tym znaczenia, że kupujący może odzyskać część wydatków na zakup grzejnika na podstawie przepisów ustawy z 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL