fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Cywilizacja

O włos od Mikołaja Kopernika

Rekonstrukcję twarzy Kopernika wykonał nadinsp. Dariusz Zajdel z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego KGP
AP
Znalezione pod posadzką katedry we Fromborku szczątki kości na pewno należą do słynnego astronoma – potwierdzają wyniki badań genetycznych
Naukowcy porównali DNA z włosa, który najprawdopodobniej był włosem Kopernika, z materiałem genetycznym wydobytym z kilku zębów trzonowych, które znaleziono w grobie w katedrze we Fromborku. Analiza dała jednoznaczną odpowiedź – to był ten sam człowiek.
[link=http://www.rp.pl/artykul/222046.html" "target=_blank]„Rzeczpospolita” informowała o tym obszernie w listopadzie 2008 roku.[/link] Te wnioski publikują teraz polscy i szwedzcy naukowcy w najnowszym wydaniu prestiżowego amerykańskiego pisma naukowego „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Włos Kopernika zachował się w jednym z dzieł słynnej biblioteki Gustavianum w Uppsali. Bezcenne księgi zostały zrabowane w Polsce i wywiezione z kraju w czasie potopu szwedzkiego w XVII w.
– Tak jak w śledztwach kryminalnych, analiza DNA przeprowadzona niezależnie od innych analiz materiału genetycznego nie może służyć za dowód – tłumaczy Marie Allen Instytutu Genetyki i Patologii Uniwersytetu w Uppsali. – Teraz razem z innymi ustaleniami daje silną podstawę do zidentyfikowania miejsca pochówku słynnego astronoma. Fakt, że Kopernika pochowano w katedrze we Fromborku w 1543 roku, był od dawna znany. Nie wiadomo było jednak, który z ponad 100 grobów katedry zawierał jego szczątki. W 2005 roku zespół polskich badaczy pod kierunkiem prof. Jerzego Gąssowskiego odnalazł czaszkę i szczątki szkieletu, który – jak przypuszczali – należał do Kopernika. Polacy wykonali wtedy również rekonstrukcję twarzy na podstawie budowy czaszki. Okazało się też, że w kilku zębach znajdował się dość dobrze zachowany materiał genetyczny. – Ale aby analiza materiału genetycznego miała sens, musi się znaleźć materiał, który stanowiłby punkt odniesienia i z którym można by było go porównać – mówi Allen. I rzeczywiście, w kalendarzu z XVI wieku zawierającym notatki Kopernika znaleziono dziewięć włosów. Wyizolowane z nich DNA jest takie samo jak DNA z zębów i kości z grobowca we Fromborku. Na włosy natrafiono również w uniwersyteckiej bibliotece Carolina Rediviva w Uppsali. Odnaleziono je w dziełach będących własnością Kopernika. Te kosmyki naukowcy również poddadzą analizie. Ale dotychczasowe wyniki już teraz pozwalają uznać „Projekt Kopernik” za zakończony. Szczątki astronoma zostaną ponownie pochowane na oficjalnej uroczystości.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA