Podatki

Zeznanie małżonków złożone po terminie

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Spóźniliśmy się z mężem z rozliczeniem rocznym i oddaliśmy je dopiero 4 maja 2009 r. Urzędniczka poinformowała nas, że nie możemy się wspólnie rozliczyć. Czy faktycznie nie można tego zrobić?
Niestety, urzędniczka ma rację. Art. 6 ust. 10 ustawy o PIT wyraźnie mówi, że nie mogą się wspólnie rozliczyć małżonkowie, którzy złożą zeznanie po terminie (czyli po 30 kwietnia). Pozostaje im więc rozliczenie na osobnych formularzach. Mogą na tym stracić, jeśli są duże różnice w ich zarobkach. Wspólne rozliczenie opłaca się bowiem wtedy, gdy dochody małżonków mieszczą się w różnych przedziałach skali podatkowej.
[i]Podstawa prawna: – [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=45A5E3A0B003BF886172795987F07005?id=80474]ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.)[/link][/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL