fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

Milczący protest Dwójki

Polskie Radio
W proteście przeciw dramatycznemu spadkowi finansowania 8 lipca RadiowaDwójka zamilknie na 24 godziny. W tym czasie - jak poinformowano na stronie internetowej stacji -na antenie podawany będzie jedynie komunikat o akcji.
"Pogarszająca się sytuacja finansowa Programu zmusiła nas do wyjątkowej formy protestu. To apel, który kierujemy do słuchaczy, naszych przyjaciół, do środowisk twórczych, kolegów dziennikarzy i tych, którzy decydują o losie publicznych mediów" - głosi zamieszczone na stronie oświadczenie.
Zespół Programu 2 prosi o solidarność. Można ją wyrazić na kilka sposobów m.in. zapłacić abonament, napisać lub powiedzieć o sytuacji programu w innych mediach, przypominać o Dwójce w sejmowych debatach lub napisać na adres: dwojka@polskieradio.pl. "Nasze istnienie jest zagrożone m.in. na skutek dramatycznie zmniejszających się wpływów z abonamentu" - głosi komunikat, który będzie emitowany w środę na antenie Programu Drugiego.
"Tylko stabilne finansowanie pozwoli zachować na dotychczasowym poziomie naszą ofertę muzyczną, literacką i publicystyczną. Tylko zapewnienie środków odpowiadających zakresowi pełnionej przez nas misji kulturalnej i edukacyjnej uchroni nasz Program przed nadaniem w najbliższym czasie ostatniej audycji: Requiem dla Dwójki" - usłyszą odbiorcy. W oświadczeniu podkreślono, że pogarszającą się sytuację finansową traktowano dotąd jako przejściowe kłopoty, ale stan debaty o mediach publicznych odebrał nadzieję na rozwiązanie problemu w najbliższej przyszłości. "Uwaga opinii publicznej jest kierowana niemal wyłącznie na problemy telewizji i na spory polityczne. Mamy wrażenie, że głos kultury jest w dyskusji lekceważony, a nasza działalność - pomijana i przemilczana" - napisano. Przypomniano, że Program 2 Polskiego Radia nie nadaje reklam, więc jego działalności nie sposób powierzyć mechanizmom rynku. Jak podkreślono, w tym roku Radiowa Dwójka nie ma pieniędzy na zaplanowane nagrania i koncerty, nie może również wesprzeć prestiżowych festiwali, które dotąd współorganizowała. Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku wspierają radiową Dwójkę. [srodtytul]Kołodziejski: to ostrzeżenie dla polityków[/srodtytul] Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji powiedział w radiowych Sygnałach Dnia, że planowany protest pracowników radiowej Dwójki jest ostrzeżeniem dla polityków i całego społeczeństwa. Witold Kołodziejski dodał, że sytuacja Polskiego Radia i spółek regionalnych rzeczywiście jest dramatyczna w związku z radykalnym spadkiem wpływów z abonamentu. Kołodziejski przekonuje, że opłacając abonament radiowo-telewizyjny kupujemy wartości kulturowe i demokratyczne.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA