fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Po Petrolinveście amerykański fundusz wspiera Bioton

Amerykański fundusz inwestycyjny GEM Global Yield Fund wesprze kolejną firmę Ryszarda Krauzego
GEM zapewni producentowi leków, Biotonowi SA, finansowanie w maksymalnej wysokości 363 milionów złotych w zamian za akcje - poinformowała w sobotę spółka giełdowa.
Bioton, zadłużony według stanu na 2008 r. na 444 mln zł potrzebuje kapitału na restrukturyzację i realizację strategii, która zakłada koncentrację na sprzedaży flagowego produktu, insuliny. - Umowa (z GEM - przyp. red.) gwarantuje spółce finansowanie w wysokości 200 milionów złotych w okresie trzech lat od zawarcia umowy. Zarząd spółki będzie mógł skorzystać ze środków określonych w umowie w wybranym przez siebie momencie. W zamian za udzielone finansowanie, Bioton wyemituje odpowiednią ilość akcji - głosi komunikat Biotonu.
Akcje oferowane będą z 10-proc. dyskontem od średniej z zamknięcia z 21 sesji, czyli sprzed momentu objęcia ich przez GEM. Dodatkowo Bioton wyemituje warranty zamienne na akcje o wartości ponad 162 mln zł. Bioton jest kolejną spółką z portfela Krauzego, która pozyskuje finansowanie z GEM. Podobną umowę podpisał poszukujący ropy w Kazachstanie Petrolinvest SA. Od początku roku giełdowa wycena Biotonu wzrosła o 40 proc. do 1,25 mld zł, a Petrolinvestu niemal się nie zmieniła, przekraczając 0,5 mld. Zarówno Bioton, jak i Petrolinvest przynoszą straty. Na początku lipca Krauze zdecydował się dokapitalizować Bioton kwotą 50 mln zł. Partnerem Krauzego w spółce jest najbogatszy Polak, Zygmunt Solorz-Żak, posiadający niemal 7 proc. akcji Biotonu. W marcu firma współpracująca ze sztandarową inwestycją Solorza, telewizją Polsat, zapowiedziała 70-milionowy zastrzyk dla Biotonu.
Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA