Korekta zeznania wydłuża czekanie na zwrot nadpłaty

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Urząd skarbowy ma trzy miesiące na zwrot nadpłaty podatku. Po złożeniu korekty termin ten biegnie na nowo
PIT za 2008 r. złożyłam już 17 lutego, bo zależało mi na szybkim zwrocie podatku. Do dziś pieniądze nie wpłynęły na moje konto. 24 kwietnia złożyłam wprawdzie korektę zeznania, ale ona tylko zwiększyła kwotę do zwrotu. Słyszałam, że urząd skarbowy ma trzy miesiące na zwrot, a potem ma zapłacić odsetki. Czy mam o nie wystąpić, czy urząd sam mi je wypłaci? – pyta czytelniczka.Niestety, nie mam dobrych wieści. Urząd skarbowy wciąż ma jeszcze czas na zwrócenie pani nadpłaty. Termin minie bowiem dopiero 24 lipca 2009 r. i jeżeli wtedy pieniądze nie znajdą się na koncie, można będzie mówić o przekroczeniu terminu, a co za tym idzie – o prawie do odsetek za zwłokę.To prawda, że zgodnie z prawem urząd skarbowy ma trzy miesiące na zwrócenie nadpłaconego podatku osobom fizycznym, które do 30 kwietnia złożyły roczne zeznania podatkowe. Tak stanowi art. 45 ust. 1 ustawy o tym podatku.Z kolei art. 77 § 1 pkt 5 ordynacji podatkowej daje fiskus...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL