fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Garaż i strych bez podatku CIT

Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Wspólnoty oraz spółdzielnie nie muszą płacić CIT od sprzedaży strychu czy garażu
[b]Wynika to z interpretacji Ministerstwa Finansów (DD6 /8213/207/MNX/08/PK-467)[/b]. Dzięki niej zniknęły wątpliwości dotyczące opodatkowania m.in. sprzedaży strychów i garaży przez spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty oraz towarzystwa budownictwa społecznego.
– To krok w dobrym kierunku – ocenia Krzysztof Dziewior, doradca podatkowy. Od dwóch lat wymienione podmioty płacą podatek dochodowy od osób prawnych. Zwolnione z niego są tylko dochody osiągane z gospodarki mieszkaniowej przeznaczane na utrzymanie zasobów mieszkaniowych (art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT).
– Od początku były wątpliwości, które dochody zalicza się do gospodarki mieszkaniowej, a które nie – mówi Dziewior. Dlatego do izb skarbowych trafiały liczne pytania, te zaś rozstrzygały różnie. Tak było też w tej konkretnej sprawie. Wspólnota mieszkaniowa zapytała, czy ma płacić CIT od sprzedaży strychu. Urząd skarbowy, a potem Izba Skarbowa w Katowicach twierdziły, że tak. Ministerstwo uznało, że nie mają racji, a przez zasoby mieszkaniowe rozumie się nie tylko mieszkania, ale i pozostałe pomieszczenia oraz urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego lub znajdujące się poza nim niezbędne do prawidłowego korzystania z mieszkań. Do zasobów zalicza się m.in.: strychy, garaże. – Oznacza to, że sprzedaż części wspólnych nieruchomości nie jest opodatkowana – twierdzi Dziewior. Takich rozstrzygnięć ministerstwa przybywa. Wciąż jest jednak wiele wątpliwości, co jest, a co nie jest gospodarką mieszkaniową.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA