fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Śladami faraonów

Fotorzepa, Marcin Łobaczewski MŁ Marcin Łobaczewski
Film Uli Kijak to opowieść o profesorze Karolu Myśliwcu, jednym z najważniejszych polskich archeologów
Równolegle z archeologią śródziemnomorską studiowałem romanistykę, bo z tym kierunkiem bardziej wiązałem jakąś praktyczną przyszłość – mówił w jednym z wywiadów. – Podczas studiów ani przez moment nie myślałem, że kiedyś będę zawodowo zajmował się wykopaliskami. Owszem, dziedzina ta bardzo mnie interesowała, pasjonowały mnie starożytne języki, geografia, historia sztuki, a więc to wszystko, co w archeologii jest potem bardzo pomocne, ale nie sądziłem, że – w konfrontacji z tyloma wspaniałymi kolegami, którzy byli ze mną na roku – skromny przybysz spod Jasła będzie miał jakąś szansę, żeby się przebić.
Nieznane malowidła, zaginione grobowce, tajemnicze bóstwa, starożytne skrytki i pułapki zastawiane na pradawnych rabusiów – trudno znaleźć osobę, która wiedziałaby o nich więcej niż prof. Karol Myśliwiec. Jako pierwszy podjął prace archeologiczne w Sakkarze po zachodniej stronie piramidy Dżesera. Odkrycia, których dokonał tam zespół polskich naukowców pod jego kierownictwem, rzuciły nowe światło zarówno na historię polityczną starożytnego Egiptu, jak i dzieje sztuki Starego Państwa. Film pokazuje dwa najważniejsze grobowce odnalezione przez zespół profesora, jak również codzienną pracę polskich archeologów w Sakkarze. Przybliża też historię rozpoczęcia wykopalisk w tym miejscu. Profesor Myśliwiec przyjął na siebie rolę przewodnika po świecie starożytnych Egipcjan i z poczuciem humoru opowiada o tym, jakie wnioski wyciągnął ze swoich znalezisk.
Jego dorobek naukowy obejmuje 12 książek, w tym trzy popularnonaukowe w języku polskim, z których dwie: „Pan Obydwu Krajów” i „Eros nad Nilem” doczekały się wydań w językach angielskim i niemieckim; trzecią książką są „Święte znaki Egiptu”. Jest także autorem ok. 300 artykułów naukowych i popularnych dotyczących archeologii, historii, sztuki i religii starożytnego Egiptu. Wykładał w kilkudziesięciu krajach świata. W 2005 roku został uhonorowany najwyższym polskim wyróżnieniem naukowym – Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, która jest nazywana polskim Noblem. [i]Fifi. Ten, który przywraca pamięć | 10.25 | TVP Polonia | wtorek[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA