fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Bębny na pierwszy plan

Na otwarte warsztaty bębniarskie “Rytm rzeki” na barce „Herbatnik” prowadzone przez Kazika Klickiego można przyjść w każdą niedzielę do końca września, wystarczy pojawić się przed godziną 18.
Ten weekend będzie jednak dla fanatyków sztuki perkusyjnej wyjątkowy. Jak co roku miasto opanują bębniarze z różnych stron świata, różnych szkół i stylów interpretacji – pod szyldem Crossdrumming 2009 odbędą się spotkania, prezentacje i koncerty. Jak co roku Nowym Światem przejdzie parada.
Dotychczasowe edycje festiwalu mogą się poszczycić obecnością takich sław jak amerykański wirtuoz Virgil Donati czy jeden z najwszechstronniejszych bębniarzy, siedmiokrotny laureat Grammy z Pat Metheny Group Paul Wertico. Z ubiegłego roku pamiętamy dzisiejszych gości, takich jak mistrzyni marimby Linda Maxey, razem z Polakami zagrali wówczas Heinz von Moisy, niemiecki mistrz jazzu i muzyki współczesnej, oraz pochodzący z Afganistanu Hakim Ludin specjalizujący się w modern jazz’n’world. Grupa Percussions Claviers de Lyon brała udział w spektaklu “West Side Story”. Ten niezwykle dynamiczny zespół, specjalizujący się w transkrypcji muzyki klasycznej, będzie można zobaczyć w niedzielę w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego. Niekwestionowaną gwiazdą festiwalu będzie natomiast David Friedman, wibrafonista, marimbafonista, kompozytor i nauczyciel jazzu w Hochschule der Künste w Berlinie, współpracownik m.in. Leonarda Bernsteina. Jest autorem nowoczesnej metody gry na wibrafonie i autorem znanego podręcznika. Na festiwalu wystąpi (piątek, godz. 19) w formacji Duo Elegance z Peterem Wenigerem, grającym na saksofonie tenorowym.
Od pięciu lat częścią festiwalu jest kongres, na którym spotykają się artyści i profesorowie uczelni muzycznych, aby zaprezentować własne osiągnięcia w dziedzinie sztuki perkusyjnej. Po prezentacjach w otwartej dyskusji bierze również udział publiczność. A dla profesjonalistów prowadzone mają być specjalne kursy mistrzowskie przygotowujące między innymi do udziału w konkursach wykonawczych. [i]X Międzynarodowy Festiwal Crossdrumming, Uniwersytet Muzyczny, ul. Okólnik 2; Forteca, ul. Zakroczymska 12; Dziekanka, ul. Krakowskie Przedmieście 56/60; Crossdrumming Jazz Club, ul. Freta 2, wstęp wolny, piątek (3.07) – niedziela (5.07), godz. 12[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA