fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Polsat najlepszy

Stopa zwrotu OFE
Rzeczpospolita
Inwestycje w I półroczu. Warszawska giełda pozwoliła zarobić zarządzającym OFE
Po słabym ubiegłym roku obecny rok zapowiada się lepiej dla inwestycji funduszy emerytalnych. Po sześciu miesiącach średnia wartość ich jednostek rozrachunkowych wzrosła o nieco mniej niż 4 proc.
– Ten czas można podzielić na dwie części. Do połowy lutego oraz od połowy lutego. W pierwszym okresie były spadki i mocna zniżka spółek z branży finansowej. W drugim zaś gwałtowne odbicie spółek deweloperskich i małych banków. Gwiazdą całego półrocza jest zaś KGHM. Kurs tej spółki skoczył trzykrotnie – mówi Adam Kurowski z Axa PTE. Jak zwykle mimo że akcje stanowią mniejszą część portfela inwestycyjnego (24,2 proc. na koniec maja), miały one decydujący wpływ na wyniki OFE. Na części dłużnej portfela ciężko było osiągnąć większą przewagę nad konkurentami.
Tylko styczeń i luty OFE zakończyły stratą z inwestycji. Kolejne miesiące były już znacznie lepsze, wliczając w to rekordowy wynik z kwietnia, gdy wartość jednostek rozrachunkowych skoczyła aż o prawie 5 proc. Przedstawiciele OFE prognozują, że ten rok zakończą już na plusie. Spodziewają się też korekty po tak gwałtownych zwyżkach z ostatnich miesiący. W tym roku najlepiej inwestuje fundusz Polsat. Pomaga mu w tym m.in. bardzo duży udział akcji w portfelu inwestycyjnym, który utrzymywał w przeciwieństwie do konkurentów także w czasie spadków na giełdzie. Jego stopa zwrotu wynosi już aż ponad 9 proc. Kolejny za nim fundusz Generali może się pochwalić stopą niższą niż 5 proc. Najsłabiej wypada zaś Aviva (d. CU) z wynikiem na poziomie 2,3 proc. Stopę zwrotu niższą niż 3 proc. miały też fundusze PZU Złota Jesień i Pekao. Słaby ubiegły rok spowodował, że w skali 12 i 24 miesięcy wyniki OFE wciąż są ujemne. Przeciętne wynoszą odpowiednio -2 i -16 proc. Począwszy od trzech lat, są już dodatnie. W okresie od września 1999 r. do czerwca tego roku średni wynik przekracza 136 proc. Najlepiej wypada znów Polsat z wynikiem 161,6 proc. W czerwcu do funduszy wpłynęło z ZUS 1,79 mld zł, czyli nieznacznie więcej niż w maju. Od początku roku otrzymały już 10,7 mld zł, a od początku istnienia 128,9 mld zł. Na koniec ubiegłego miesiąca aktywa funduszy przekroczyły 150 mld zł i wyniosły prawie 153 mln zł. Były aż o prawie 6 mld zł wyższe niż na koniec kwietnia. Aktywa największego OFE zbliżyły się do 40 mld zł.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA