fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uzasadniasz tylko wypowiedzenie zmieniające umowę bezterminową

Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
Chcemy pracownikowi zmienić warunki płacy polegające na zmniejszeniu pensji. Czy w wypowiedzeniu zmieniającym musimy podać przyczynę? Czy wystarczy, że wskażemy nowe wynagrodzenie i informacje o możliwości odwołania się do sądu?
Do wypowiedzenia zmieniającego, czyli wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i/lub płacy, stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę. Wypowiedzenia warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeśli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki (art. 42 § 1 i 2 kodeksu pracy).Odpowiednie stosowanie do wypowiedzenia zmieniającego przepisów o wypowiedzeniu angażu oznacza, że istnieje obowiązek podawania przyczyny, gdy dotyczy to umowy zawartej na czas nieokreślony. Zgodnie bowiem z art. 30 § 4 k.p. w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie umowy. Pracodawca musi podać rzeczywistą i konkretną przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie. Jeśli tego nie zrobi, narusza przepisy o rozwiązywaniu umów o pracę (por. np. [b]wyrok Sądu Najwyższego z 15 lutego 2000 r., I PKN 514/99, wyrok SN z 19 maja 1997 r., I PKN 173/97)[/b].Natomia...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA