fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Więcej cyfrowych stacji

Cyfrowe radio naziemne zwię-kszyłoby liczbę stacji ogólno- polskich. Dziś jest ich siedem.
Rzeczpospolita
Magdalena Lemańska
Startują testy cyfrowego radia naziemnego. Krajowa Rada już wystąpiła o przydział dla niego stałej częstotliwości
O planach uruchomienia testów cyfrowego radia naziemnego we Wrocławiu pisaliśmy już w kwietniu. Wczoraj Presserwis podał, że oficjalnie ruszą 2 czerwca. Z naszych informacji wynika, że roboczo trwają one od połowy maja. Prowadzą je Emitel, Instytut Łączności we Wrocławiu i publiczne Radio Wrocław. Testy realizowane są w systemie DAB+, który umożliwia przekazywanie nie tylko dźwięku, ale też obrazu.
Projekt ma wsparcie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, który chce uruchomienia takiego radia w całej Polsce. – Mocno go popieram i wystąpiłem już do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o dobór częstotliwości dla pierwszego multipleksu cyfrowego radiowego – mówi „Rzeczpospolitej” Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Według informacji „Rzeczpospolitej” toczą się też rozmowy na temat uczestnictwa w testach stacji RMF FM, Radia Zet, Radia Eska i rozgłośni należących do Agory. – W pierwszym etapie testów ruszają dwa sygnały – program Radio Wrocław i przygotowywany przez tę rozgłośnię program Radio RAM. Dopiero w kolejnym etapie dołączą nadawcy komercyjni – mówi „Rzeczpospolitej” Piotr Siemieniec, dyrektor biura usług telewizyjnych i radiofonicznych w Emitelu. Radio Wrocław chce też włączyć do testów program sportowy i kulturalny.
Uruchomienie w Polsce cyfrowego radia naziemnego popierają wszyscy nadawcy. Na cyfrowym multipleksie radiowym będzie można zmieścić co najmniej kilka kanałów, co oznacza, że liczba ogólnopolskich rozgłośni (dziś jest ich siedem) może znacznie wzrosnąć. Duzi na- dawcy widzą tam miejsce dla kanałów, jakie dziś mają tylko w Internecie, mali – liczą na uzyskanie ogólnopolskiego zasięgu dla swoich programów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA