Sylwetki

Inżynier z Rafako

Oprócz szefowania Rafako drugą wielką pasją Wiesława Różackiego jest jazda na nartach
Rzeczpospolita
Wiesław Różacki - szef Raciborskiej Fabryki Kotłów. Kiedyś nadzorował instalowanie urządzeń z Rafako, teraz kieruje firmą i kreśli strategie umocnienia wyjątkowej pozycji branżowego potentata
Obecny szef Fabryki Kotłów szybko zostawił posadę adiunkta na wydziale energetyczno-lotniczym i z wiedzą wyniesioną z Politechniki Warszawskiej pospieszył rozbudowywać energetyczny Bełchatów. Prawdziwy test zawodowy zdawał jednak na eksportowych budowach, m.in. w Niemczech i Finlandii.
Stawianie elektrowni po zachodniej stronie kruszącej się już żelaznej kurtyny nauczyło go respektu i szacunku dla biznesowych partnerów i żelaznej konsekwencji w doprowadzaniu spraw do końca. – Teraz znów przydają się nabyte wówczas umiejętności pokonywania trudności, radzenia sobie ze stresem, a także błyskawicznego reagowania w sytuacjach kryzysowych – mówi Różacki. Późniejsze lata pracy na czele Energomontażu Północ, restrukturyzacja tej firmy i dostosowanie jej do zmieniającego się rynku pozwoliło menedżerowi wejść w zagadnienia branży energetycznej. – Bez tych umiejętności trudno byłoby dziś kierować Rafako – twierdzi.
Zatrudniająca prawie dwa tysiące osób Fabryka Kotłów to największe w Europie skupisko inżynierów o unikalnych, specjalistycznych kwalifikacjach. Dla Różackiego to istota firmy. To dzięki inżynierom i projektantom z centrum rozwojowego i własnym wykonawcom Rafako może oferować kompletne urządzenia dla energetyki, instalacje do oczyszczania spalin i spalarnie odpadów komunalnych. – Chcemy w przyszłości wykorzystać dorobek Rafako jako europejskiego lidera w produkcji kotłów przemysłowych i stworzyć w Raciborzu silny ośrodek inżynierski dostarczający przede wszystkim technologii, zarządzający eksploatacją kluczowych firm w energetyce, zajmujący się obsługą i serwisowaniem elektrowni i elektrociepłowni – planuje prezes Różacki. Współpracownicy twierdzą, że szef Rafako rzadko spóźnia się z decyzjami. W zeszłym roku od Siemensa kupili licencję na najnowocześniejsze kotły, efektywne, a przy tym redukujące emisję dwutlenku węgla. – Mamy prawo nie tylko stosować, ale też rozwijać tę technologię – mówi Różacki. Pracoholik. Zdarza mu się wychodzić z biura późnym wieczorem. Na odreagowanie stresu ma swój patent: siada do pianina lub sięga po gitarę. – Instrument nie ma znaczenia, ważne, że przy muzykowaniu najlepiej zbiera się myśli – uważa. Z trzech synów jeden trafił na ten sam warszawski MEL co ojciec, drugi skończył informatykę. – Trzeci ma wszystko przed sobą – śmieje się Różacki. Sam w wolnej chwili siada na rower, idzie w góry, ale przede wszystkim niecierpliwie czeka na śnieg w Dolomitach. Narty to prawdziwa namiętność szefa Rafako.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL