Biznes

Pomoc Fiata niemile widziana przez Opla

General Motors nie chce, aby inwestorem w Oplu został włoski Fiat. Rosną szanse kanadyjsko-austriackiej Magny
Oferta Magna International została uznana przez General Motors za najlepszą – twierdzi tygodnik „Der Spiegel”, powołując się na poufny raport. Na drugim miejscu w tym nieoficjalnym rankingu znalazło się RHJ International, wyprzedzając Fiata.
Magnę w wyścigu do Opla /Vauxhalla wspierają Rosjanie – producent samochodów GAZ oraz państwowy bank Sbierbank. Przed wyborem nabywcy spółki Amerykanie będą jeszcze konsultowali się z rządem w Berlinie. Zdaniem „Der Spiegel” atutem Magny jest technologia. Rozwiązania tej firmy znalazły się m.in. w bmw X3. Zdaniem Niemców tylko Magna gwarantuje również, że fabryki Opla będą w pełni wykorzystane, bo skorzystają z nich inni klienci Magny.
Z kolei wybór RHJ International daje nadzieję, że General Motors Europe, Opel i Vauxhall pozostałyby częścią General Motors. Jak twierdzi „Der Spiegel” Amerykanie widzą tylko negatywy w przypadku przejęcia europejskiej spółki przez Fiata. Największy z nich, to zagrożenie udostępnienia niemieckiej technologii Chryslerowi, którego Fiat chce przejąć, co wzmocni konkurenta GM. Natomiast szef związku zawodowego w Oplu Klaus Franz jest zdania, że wszystkie oferty powinny zostać odrzucone, bo Opla z powodzeniem mogą uratować pracownicy. Są w stanie oddać miliard euro ze swoich pensji. Wesprą ich dilerzy aut Opla gotowi do przejęcia do 30 proc. akcji koncernu. Prezes Fiata Sergio Marchionne powiedział wczoraj, że po przejęciu Opla połączone firmy będą musiały zredukować swoje moce produkcyjne o 20 proc. Nie oznacza to jednak masowych zwolnień. GM postawił wczoraj ważny krok na drodze do przetrwania kryzysu. Porozumiał się ze związkami zawodowymi w sprawie restrukturyzacji spółki.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL