Warszawa

Jarzyna, Zadara i Treliński na finał

Spektakl „Ifigenia. Nowa tragedia” zobaczymy i w piątek, i w sobotę
Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Kończy się intensywny trzytygodniowy maraton dla warszawiaków ciekawych, co dzieje się na scenach całej Polski.
Wielki finał w sobotę – w Teatrze Wielkim premiera opery „Orfeusz i Eurydyka” w reżyserii Mariusza Trelińskiego (o przedstawieniu piszemy na str. 12). W piątek wieczorem mamy zaś do wyboru jeszcze dwa przedstawienia: „Lew w zimie” Grzegorza Jarzyny oraz „Ifigenia. Nowa tragedia” Michała Zadary (do obejrzenia również w sobotę).
Sztukę Jamesa Goldmana Jarzyna przygotował w wiedeńskim Burgtheater w 2007 roku. To pierwsza okazja, żeby zobaczyć tę tragedię walki o władzę w Polsce. Obok aktorów austriackich występują w niej stale pracujący z Jarzyną w TR Warszawa Katarzyna Warnke i Tomasz Tyndyk. Goldman nawiązuję w „Lwie w zimie” do szekspirowskich tragedii historycznych, umieszczając akcję w XII wieku w Anglii rządzonej przez wielkiego manipulatora i intryganta Henryka II. Reżysera jednak nie interesowały realia historyczne. W swojej realizacji skupił się na rysunku psychologicznym postaci i rozgrywającymi się między nimi dramatami.
„Ifigenię. Nową tragedię” przygotowali w Starym Teatrze Michał Zadara i Paweł Demirski. Na podstawie tekstu Jeana Racine’a przypomnieli oni mit Ifigenii, córki Agamemnona, poświęconej przez niego w ofierze bogom dla zwycięstwa w wojnie trojańskiej. Ich parafrazą tej tragedii rządzi jednak współczesność, w której wojna to kolejna zabawka dużych chłopców. [ramka]„Lew w zimie”, dramat Jamesa Goldmana, reż. Grzegorz Jarzyna, wyk. Wolfgang Michael, Sylvie Rohrer, Burgtheater w Wiedniu/TR Warszawa, Teatr Narodowy, plac Teatralny 3, bilety: 60 – 100 zł (ulgowe), 80 – 120 zł (normalne), 20 zł (wejściówki) rezerwacje tel. 022 692 06 10, piątek (22.05.), godz. 19 „Ifigenia. Nowa tragedia”, dramat Pawła Demirskiego i Michała Zadary na podstawie tekstu Jeana Racine’a, reż. Michał Zadara, wyk. Barbara Wysocka, Jan Peszek, Stary Teatr w Krakowie, Teatr Studio, plac Defilad 1, bilety: 40 – 60 (ulgowe), 60 – 80 (normalne), 20 zł (wejściówki), rezerwacje: tel. 022 656 69 41, piątek (22.05.), godz. 19, sobota (23.05.), godz. 17[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL