fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Gorzej w aptekach

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Kwiecień był najgorszym od początku roku miesiącem dla aptek. Potwierdzają to dane Pharma Expert
Rynek apteczny po kwietniu 2009 r. osiągnął wartość 2,156 mld zł. Oznacza to, że dynamika jego wzrostu była niższa niż w marcu i lutym – wyniosła 3,3 proc. – To normalne zjawisko, nie ma powodu do niepokoju – twierdzi Piotr Kula, prezes Pharma Expert. – W branży farmaceutycznej tradycyjnie najlepszy jest pierwszy i czwarty kwartał roku. Nic więc dziwnego, że w pierwszym miesiącu drugiego kwartału obserwujemy pewne spowolnienie. Ciągle jest to jednak wzrost – dodaje.
Efekt II kwartału najsilniej odbił się na segmencie leków refundowanych. Ich sprzedaż wyniosła 980 mln zł i była niższa o 0,8 proc. w stosunku do kwietnia 2008 r. – Trzeba pamiętać, że w tym roku święta przypadły w kwietniu, rok temu był to marzec. Szacuje się, że tylko jeden dzień świąteczny powoduje spadek sprzedaży o ok. 90 mln zł – wyjaśnia Piotr Kula. – Dodatkowo w kwietniu, na skutek dobrej pogody, było mniej zachorowań, co przełożyło się na mniejsze zakupy leków – dodaje. – Nowa lista refundacyjna wpłynęła zaś na spadek cen.
Na skutek wprowadzenia nowej listy poziom dopłaty pacjenta w grupie leków refundowanych po raz pierwszy od 2000 r. spadł poniżej 30 proc.
Sprzedaż leków pełnopłatnych wzrosła o 2 proc., do 413 mln zł. Prawdziwym hitem były natomiast preparaty oferowane bez recepty – sprzedano je za kwotę o 10 proc. wyższą niż przed rokiem, czyli 753 mln zł.
Statystyczna apteka sprzedała w kwietniu leki za 158 tys. zł, czyli tyle samo, ile w kwietniu 2008 r.
[ramka]687 mln zł
wyniosła wartość refundacji w kwietniu. To o 5,4 proc. więcej niż rok wcześniej.[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA