Praca, emerytury, renty

Kto może ubiegać się o przeliczenie części emerytury?

[b]W wieku 65 lat przeszedłem na emeryturę. Pracowałem na umowę zlecenia 30 miesięcy, płaciłem składki w ZUS. Czy mam prawo ubiegać się o przeliczenie tzw. części socjalnej emerytury?[/b]
[b]Tak.[/b] Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, gdy osoba na wcześniejszej emeryturze przepracuje 30 dodatkowych miesięcy i osiągnie tzw. powszechny wiek emerytalny (65 lat dla mężczyzn oraz 60 lat dla kobiet) może ona wówczas na podstawie art. 53 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1F952356E8E83ADA51F70B9CC14FC7EE?id=172511]ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych[/link] wystąpić o przeliczenie swojej emerytury z wykorzystaniem nowej kwoty bazowej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelicza tylko część emerytury – tzw. socjalną (24 proc. kwoty bazowej obowiązującej w momencie złożenia wniosku). Drugą – tzw. stażową – pozostawia bez zmian. Więcej informacji na ten temat w artykułach:
[link=http://www.rp.pl/artykul/281365.html]"Jak ZUS powinien przeliczać emerytury?"[/link] [link=http://www.rp.pl/artykul/297168,298284_Dlaczego_przeliczana_jest_tylko_socjalna_czesc_emerytury.html]"Dlaczego przeliczana jest tylko socjalna część emerytury?"[/link] Prosimy również o zapoznanie się z serwisem [link=http://www.rp.pl/temat/55640.html]rp.pl » Prawo » Świadczenia » Emerytury.[/link]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL