Biznes

Kopalnie zamieniają kilofy na komputery

Kopalnia węgla na Śląsku
Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Rusza informatyzacja górnictwa. Na kontrakty liczą najwięksi gracze branży IT, między innymi Asseco Poland i SAP
Katowicki Holding Węglowy planuje wdrożenie informatycznego systemu zarządzania przedsiębiorstwem. Z szacunków „Rz” wynika, że zamówienie będzie warte kilkadziesiąt milionów złotych. – Na razie nie podajemy kosztów potencjalnych kontraktów, bo to przetargi wyznaczą ich wartość – mówi „Rz” Stanisław Gajos, prezes KHW. Strategię informatyczną dla węglowej spółki opracowała firma doradcza Deloitte.
O starcie w przetargu dla KHW myślą najwięksi gracze polskiej branży informatycznej. – Tak, będziemy się ubiegać o zamówienia górnicze – potwierdził „Rz” Adam Góral, prezes grupy Asseco Poland. Ofertę przygotował też polski oddział koncernu SAP specjalizującego się w systemach zarządzania przedsiębiorstwem. – W zakresie informatyzacji przemysłu wydobywczego Polska jest daleko w tyle za innymi krajami. Tylko jedna kopalnia w naszym kraju – KWB Konin – dysponuje zintegrowanym systemem zarządzania zasobami. Pozostałe korzystają z niewydajnych rozwiązań własnych. Ten rynek ma wielki potencjał – mówi Ewa Kwiecień z SAP Polska. Dlatego oprócz KHW inwestycje w informatykę planują też inne spółki, m.in. Południowy Koncern Węglowy, który chce kupić system wspomagania sprzedaży. Zamówienie złożone przez tę firmę będzie warte ok. 5 mln zł. Umowę z Asseco Poland podpisała już Kompania Węglowa, w której rozpoczęło się wgrywanie do komputerów map złóż węgla. Wartości kontraktu nie ujawniono. – Cyfrowe mapy to pierwszy krok do budowy numerycznego modelu złoża – mówi Zbigniew Madej, rzecznik KW. – Dzięki temu poznamy np. jego nachylenie, ale i zagrożenie tektoniczne, co także zwiększy bezpieczeństwo pracy w kopalniach – tłumaczy. System testowany w 16 kopalniach KW pozwoli także na wcześniejszą ocenę szkód górniczych. Pierwszy etap wdrażania programu zakończy się pod koniec 2010 r. – Firma, która dobrze poradzi sobie z pierwszymi zamówieniami dla górnictwa, przetrze informatyczny szlak i będzie miała dużą szansę na kolejne zamówienia. Dlatego wszyscy dopieszczają oferty dla górników w najmniejszych szczegółach – mówi „Rz” przedstawiciel jednej z największych firm informatycznych działających na polskim rynku.
Branży IT pozostanie jeszcze przekonanie do swoich produktów tych spółek węglowych, które na razie nie chcą inwestować w technologie. – Na razie nie planujemy nowych inwestycji informatycznych – stwierdziła Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka Jastrzębskiej Spółki Węglowej. JSW wdraża jednak system Business Inteligence i rozwija system finansowo-księgowy.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL