Teatr

Zdrada, która może nadać sens życiu

„Ona i Ona”
Materiały Promocyjne
Reżyser Artur Urbański jest kojarzony głównie ze słynnym filmem „Belissima” z Ewą Kasprzyk w roli głównej. Teatromani pamiętają jego prace w Rozmaitościach – „Howie i Rookie Lee” oraz „Obróbka” – po których na kilka lat zniknął z teatru.
Jego spektakl „Miasto” Jewgienija Griszkowca w Ateneum został życzliwie przyjęty przez publiczność i krytyków. W Wytwórni przygotował sztukę „Ona i Ona” na podstawie dramatu „Silniejsza” Augusta Strindberga.
Szwedzki dramatopisarz był zadeklarowanym antyfeministą i mizoginistą. Wielokrotnie jednak w swoich sztukach przyglądał się kobietom, które jednocześnie fascynowały go i przerażały. I – zapewne nieco wbrew sobie – stworzył jedne z najciekawszych teatralnych portretów kobiecej psychiki, pełnych sprzeczności, rozdartych między biologią a racjonalizmem. Przykładami są takie dramaty jak „Panna Julia” czy „Taniec śmierci”. W „Silniejszej” bohaterkami są dwie aktorki. Jedna z nich spełnia się zawodowo, ale pozostaje niepewna siebie. Druga doskonale się odnajduje w roli matki i żony. Przyjaźnią się ze sobą wiele lat, do momentu, kiedy jedna z nich odkrywa, że tę drugą łączy wieloletni związek z jej mężem.
Wtedy kobiety stają przed koniecznością przewartościowania swojego życia. Przeglądają się w sobie, konfrontują odmienne postawy wobec rzeczywistości. Prawda, którą odkryją, okaże się bolesna, wywoła agresję i bunt, ale spowoduje też, że obie będą próbowały znaleźć nowy sens życia. [i]„Ona i Ona”, dramat wg tekstu Augusta Strindberga, reż. Artur Urbański, wyk. Karolina Dafne Porcari, Katarzyna Misiewicz-Żurek, Teatr Wytwórnia, Warszawa, ul. Markowska 18[/i] [link=http://www.teatrwytwornia.pl]www.teatrwytwornia.pl[/link] [ramka] KONKURS Dla naszych czytelników mamy podwójne zaproszenia na spektakl „Ona i Ona” (na 8, 9 i 10 stycznia, godz. 19.00) Wygrają trzy pierwsze zgłoszenia na adres [mail=kultura@rp.pl]kultura@rp.pl[/mail]. W temacie proszę wpisać tytuł spektaklu. Start konkursu: wtorek (05.01.10); godz. 12.00 [b]Znamy już zwycięzców, poinformujemy ich drogą elektroniczną. Dziękujemy za udział w konkursie :)[/b] Zostań fanem serwisu na Facebooku - [link=http://www.facebook.com/pages/Serwis-Kulturalny-rppl/140157390741]informacje o konkursach - zaproszenia na koncerty, do teatru, ciekawe książki[/link] [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL