Notowania

System dostaw piwa do kontroli

punch taverns
Rzeczpospolita
Brytyjska komisja parlamentarna ds. firm i przedsiębiorczości zaleciła skierowanie do urzędu ds. konkurencji kontrowersyjnego systemu umów zmuszających właścicieli i ajentów barów (pubów) do zamawiania piwa wyłącznie u swych firm gospodarzy.
Tzw. piwny węzeł (beer tie) pozwala dwóm największym sieciom pubów, Punch Taverns i Enterprise Inns, być ich właścicielami i zarazem wyłącznymi dostawcami piwa. Po zaleceniu komisji akcje Punch staniały w Londynie o 13 proc., do 120 pensów, a EI o 23 proc., do 123,17 pensa.
Peter Luff z komisji stwierdził, że są dowody na istnienie poważnych problemów wynikających z dominacji wielkich sieci barów. Komisja zaleca ograniczenie piwnego węzła dla zapewnienia właściwej konkurencji. W reakcji Punch stwierdził, że rząd ma podstawy do odrzucenia zaleceń komisji, a EI zarzuciła komisji skupienie się na budzącym emocje, a nieuzasadnionym założeniu o nadużywaniu koncesji przez sieci pubów. Recesja, rosnące podatki, chłodne lato i tani alkohol w supermarketach doprowadziły do zamknięcia w 2008 r. na Wyspach ponad 2200 pubów. [i]reuters[/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL