Notowania

Śledztwo ws. manipulacji rynkiem

porsche
Rzeczpospolita
Niemiecki urząd nadzoru finansowego BaFin wszczął śledztwo w związku z możliwością manipulowania rynkiem przez Porsche przy próbie przejęcia Volkswagena.
W reakcji na giełdzie we Frankfurcie akcje Porsche straciły 10,5 proc., do 40,27 euro, a walory VW 1,61 proc., do 226,35 euro.
Śledztwo to efekt informacji tygodnika „Wirtschaftswoche”, że Porsche zdradziło już w lutym 2008 r. zamiar przejęcia 75 proc. udziałów z prawem głosu w VW i zawarcia umowy o transferze zysków, ale nie upubliczniło tego. Porsche zaprzecza. Spółka postanowiła 3 marca 2008 r. kupić większość akcji VW z prawem głosu. Nie miała wtedy zamiaru zwiększania pakietu do 75 proc. – wyjaśniała w piątek. BaFin postanowił jednak zbadać sprawę. Skok akcji VW wynika zaś z przedstawienia przez Ferdinanda Piecha warunków fuzji z Porsche. Świadczą, że największa w Europie grupa samochodowa jest górą w próbie z mniejszym rywalem. Siedzibą nowej spółki Auto Union byłby Wolfsburg, prezesem Wendelin Wiedeking, a szefem finansów Hans-Dieter Pötsch, obaj z VW.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL