fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Ulgowa taryfa za energię dla najbiedniejszych

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Nowela prawa energetycznego zgłoszona przez PiS przewiduje zasiłki celowe dla niezamożnych
Pierwsze czytanie projektu odbyło się w Sejmie 8 maja 2009 r. Trudno przesądzać, czy stanie się obowiązującym prawem. Wnioskodawcy chcą wprowadzić pojęcie odbiorcy wrażliwego. Byłaby to osoba uprawniona do otrzymywania pomocy społecznej lub dodatku mieszkaniowego.
Celem jest utrudnienie odłączania energii elektrycznej tym kategoriom osób, które mają trudności z terminowym opłacaniem rachunków. Gdyby zakład energetyczny chciał im odciąć prąd, musiałby o tym poinformować ośrodek pomocy społecznej. Energetycy robiliby to minimum 14 dni przed odłączeniem.
[b]Najbiedniejsi dostaliby zasiłki celowe na pokrycie części opłat za gaz, ciepło i prąd. Opłaty za energię byłyby też uwzględniane podczas obliczania dodatku mieszkaniowego. W praktyce dodatki te byłyby większe o kilkadziesiąt złotych. Mieliby też niższą akcyzę na prąd.[/b]
Gminy miałyby też monitorować, ilu mają u siebie biednych wymagających pomocy. Analizy na ten temat znalazłyby się w samorządowych dokumentach poświęconych energetyce, w tym w planach zaopatrzenia w energię elektryczną i paliwa gazowe.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA