Literatura

Chiny też w Pekinie

Publiczność MTK zapozna się z ofertą ponad 500 wystawców
Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Ponad 500 wystawców z 31 krajów świata – w tym z Azerbejdżanu i powracających po 15 latach Chin – zawita za dwa tygodnie do PKiN. A już od dziś w teatrze Lalka trwa wystawa prac mistrzów ilustracji
Gościem honorowym tegorocznych Targów będzie Rada Europy, która wczoraj świętowała 60. urodziny. Na jej stoisku zasięgniemy informacji m.in. na temat kampanii RE, dotyczących na przykład bezpieczeństwa dzieci i młodzieży we współczesnych mediach, dyskryminacji w sporcie czy akcji „Podnieś rękę przeciw biciu dzieci”. Znajdziemy też wydawnictwa poświęcone Unii Europejskiej.
[srodtytul]Tango z autorami[/srodtytul] Publiczność MTK zapozna się z ofertą ponad 500 wystawców. Z krajów, których literaturę dopiero poznajemy, np. Litwy czy Azerbejdżanu, jak i stałych gości, np. Czechów. Po 15 latach nieobecności przyjedzie reprezentacja Chin. W tym roku liczniejsza – do autorów i wydawców dołączą drukarze.
Wszyscy goście będą się musieli pomieścić na tej samej co zwykle powierzchni. – Nie udało się nam jej powiększyć – mówi Grzegorz Guzowski, prezes Ars Polona, organizatora Targów. – Mamy nadzieję, że kiedyś Warszawa doczeka się hali wystawienniczej z prawdziwego zdarzenia. Ale czy uda się w niej utrzymać dotychczasowy klimat? Na wspomnianą atmosferę, poza ściskiem w korytarzach PKiN, ogromny wpływ mają spotkania z autorami. W tym roku zaproszenie przyjął m.in. niezwykle trudno dostępny Jarosław Marek Rymkiewicz. Będzie też prof. Bartoszewski, do którego w ubiegłym roku ustawiła się gigantyczna kolejka. Odcenzurowaną po wielu latach wersję „Teatrzyku Zielona Gęś” obiecała podpisywać córka Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Kira. Targi to także czas najważniejszych wydawniczych premier. Trafi więc na nie m.in. „Tango z samym sobą”– niezwykła biografia Sławomira Mrożka, przygotowana przez Tadeusza Nyczka dla Noir sur Blanc. Dobrze ilustrowana ponad 500 pracami znakomitych artystów książka „Plakat filmowy w Polsce” z tekstem Doroty Folgi-Januszewskiej (wyd. BOSZ). Niespodzianką mają być wydany przez WAP tom „Życie w kontekstach” i towarzysząca mu miniwystawa, które światowej sławy socjologa Zygmunta Baumana pokażą jako... fotografa. [srodtytul]Zwierzydła mistrzów[/srodtytul] Wśród wielu imprez towarzyszących targom znalazły się m.in. trzy wystawy związane z międzynarodową inicjatywą „Animaliter”. Wystawa „Europejska sztuka ilustracji. Talking Animals” rozpocznie się w Galerii Aula ASP 8 maja, „Młoda Polska ilustracja. Spychacze” w Galerii Aspekt – 14 maja. A już od dziś trwa prezentacja „Zwierzęta i Zwierzydła w ilustracji polskiej”. Prace najznakomitszych autorów, dopełnione lalkową scenografią Adama Kiliana, są fantastyczno-baśniowym wstępem do święta książki.
Źródło: Życie Warszawy

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL