fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Spłonął dwór w Byszewach

Klasycystyczny dwór z końca XVIII wieku, znajdujący się w gminie Nowosolna, w woj. łódzkim, wpisano do rejestru zabytków w 1967 roku
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Polskie Towarzystwo Ziemiańskie domaga się od Agencji Nieruchomości Rolnych odbudowy zabytkowego obiektu
Przyczyną pożaru było prawdopodobnie zaprószenie ognia. Akcję strażaków utrudniały zatarasowany dojazd oraz brak dostępu do wody. Aby pożar nie rozprzestrzeniał się, trzeba było wyciąć ponad 200-letnie dęby. Zniszczeniu uległy dach, meble, obrazy i cenne pamiątki po Jarosławie Iwaszkiewiczu, który przebywał tu w latach 1911 – 1931, co opisał w „Książce moich wspomnień”.
Dwór należy do Agencji Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy w Warszawie, Filia Oddziału w Łodzi. Pozostaje w dzierżawie. W chwili pożaru we dworze znajdował się tylko nietrzeźwy mężczyzna, co najlepiej świadczy o odpowiedzialności właściciela, którego obowiązkiem jest zabezpieczenie budynku. Straty oszacowano na ponad 300 tys. zł. Przedstawiciele łódzkiej filii agencji wątpią, czy centrala znajdzie pieniądze na remont. O zwrot nieruchomości starają się spadkobiercy. Niestety ich starania są bezskuteczne ze względu na brak ustawy reprywatyzacyjnej.
W sprawie pożaru w Byszewach Polskie Towarzystwo Ziemiańskie wystosowało 10 marca 2009 r. list do Tomasza Nawrockiego, prezesa ANR, oraz Bogdan Zdrojewskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. To pierwsza interwencja akcji „Dwór Polski”. W związku z oczywistym brakiem nadzoru nad majątkiem Skarbu Państwa i narażeniem kultury polskiej na niepowetowaną stratę PTZ domaga się podjęcia przez agencję niezbędnych kroków w celu właściwego zabezpieczenia posiadanych przez tę instytucję obiektów zabytkowych oraz odbudowy dworu w Byszewach. Jednocześnie PTZ zwróciło się się do ministra Zdrojewskiego z prośbą o wyegzekwowanie od aktualnych właścicieli właściwego zabezpieczenia i odbudowy obiektu.
Pomimo upływu dwóch miesięcy od wysłania pism, PTZ nie otrzymało odpowiedzi na żadne z nich.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA