fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie z rynku

Czy można mieszać sposoby zbierania głosów we wspólnocie?

Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
[i][b]Z tego, co wiem, uchwały wspólnoty mogą być podejmowane zarówno na zebraniu właścicieli lokali, jak również w trybie indywidualnego zbierania głosów, ale tych dwóch sposobów podejmowania uchwał nie powinno się mieszać razem. Czy mam rację?[/b][/i]
[i] (nazwisko do wiadomości redakcji)[/i]
[b]Odpowiada Genowefa Baziuk-Płaska, Stowarzyszenie Wspólny Dom[/b]
– Ma pani rację, ale tylko częściowo, gdyż zgodnie z art. 23 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=128489]ustawy o własności lokali z 1994 roku[/link] uchwały właścicieli lokali rzeczywiście są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd wspólnoty. Uchwała może być także wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, a częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania. Jest to praktyka dość często spotykana, gdyż nie zawsze na zebranie przychodzi większość zdolna do podjęcia uchwał. O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie. We wspólnotach uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów (inaczej niż w spółdzielni, gdzie uchwały podejmuje większość obecnych na zebraniu). Możliwe są jednak odstępstwa od głosowania we wspólnocie udziałami.
Właściciele mogą zawrzeć umowę podpisaną przez wszystkich, że odtąd będą głosowali według liczby właścicieli. Mogą też podjąć uchwałę (ale liczoną udziałami), że w określonej sprawie (może być tych spraw tyle, ile punktów w porządku obrad zebrania) będą podejmowali uchwały liczące głosy właścicieli, czyli według zasady jeden właściciel – jeden głos.Od tych ustaleń są dwa wyjątki dające możliwość głosowania według liczby właścicieli. Pierwszy to jeżeli suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa jeden, drugi jeżeli większość udziałów należy do jednego właściciela bądź gdy obydwa te warunki spełnione są łącznie. Wtedy głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej jedną piątą udziałów w nieruchomości wspólnej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA