fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Świńska grypa za naszą zachodnią granicą

AFP
Trzy przypadki zachorowań na świńską grypę potwierdzono w Niemczech. W USA wirus spowodował śmierć 23-miesięcznego dziecka.
[b][link=http://www.rp.pl/temat/297248_Swinska_grypa.html]Więcej o świńskiej grypie[/link][/b]
Nowego wirusa A/H1N1 stwierdzono u pacjenta z okolic Ratyzbony w Monachium, kobiety z Hamburga i pacjentki z Kulmbach we Frankonii. Wszyscy chorzy wrócili niedawno z wycieczek do Meksyku.
Instytut Roberta Kocha w Berlinie uspokaja jednak, że "nie istnieje ogólne zagrożenie" dla mieszkańców Niemiec.
Jeden przypadek świńskiej grypy potwierdzono także w Austrii. Ministerstwo zdrowia podało, że zachorowała 28-letnia wiedenka, która zaraziła się wirusem H1N1 podczas odwiedzin u rodziców mieszkających w Gwatemali, w Ameryce Środkowej.
[srodtytul]USA: dziecko zmarło na świńską grypę[/srodtytul]
- Dziecko, które jest pierwszą śmiertelną ofiarą tzw. świńskiej grypy w Stanach Zjednoczonych podróżowało niedawno do Meksyku - poinformowały amerykańskie władze.
Wcześniej amerykańskiej Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) potwierdziło pierwszy przypadek śmierci spowodowanej wirusem H1N1. Ofiarą jest dwuletnie dziecko z Teksasu.
Jest to zarazem pierwsza ofiara wirusa H1N1 spoza Meksyku - kraju najmocniej dotkniętego przez epidemię świńskiej grypy.
[srodtytul]Najwyższy czas na środki zapobiegawcze[/srodtytul]
Władze USA potwierdziły 65 przypadków zarażenia wirusem świńskiej grypy. Większość z chorych ma łagodne objawy, jednak w Kalifornii i Meksyku hospitalizowano pięć osób.
Prezydent USA Barack Obama oświadczył, że pierwszy przypadek śmierci na świńską grypę w USA pokazuje, iż to najwyższy czas na wprowadzenie "środków zapobiegawczych" przeciwko potencjalnemu rozprzestrzenianiu się wirusa.
Obserwujemy nieustannie przypadki zagrożenia tym wirusem w USA - oświadczył Obama. - To oczywiście poważna sytuacja. Poważna na tyle, aby podjąć najwyższe środki zapobiegawcze - zaznaczył.
Prezydent wezwał lokalne władze medyczne do czujności podczas wykrywania i zgłaszania możliwych nowych przypadków. Zaapelował też, aby szkoły rozważyły zamknięcie jeśli potwierdziły lub podejrzewają wirusa.
[srodtytul]159 ofiar w Meksyku[/srodtytul]
W Meksyku liczba zgonów spowodowanych prawdopodobnie przez nowy szczep wirusa tzw. świńskiej grypy wzrosła do 159 osób. Jednak tylko w 26 przypadkach potwierdzono obecność wirusa A/H1N1
Według ministra zdrowia Meksyku, Jose Angela Cordovy, liczba chorych, u których podejrzewa się świńską grypę wynosi obecnie 2 498 osób. Spośród nich w szpitalach przebywa ponad 1300 ludzi.
[srodtytul]Brytyjski rząd zamawia maseczki[/srodtytul]
W Wielkiej Brytanii odnotowano już pięć przypadków świńskiej grypy - trzy w Anglii i dwa w Szkocji. Brytyjski resort zdrowia pilnie chce zakupić 32 mln masek ochronnych na twarz w obawie, że epidemii świńskiej grypy nie uda się opanować. Masek jednak nie ma gdzie kupić, gdyż żaden producent nie ma takiej ilości na składzie - donoszą brytyjskie media.
Maseczki miałyby w pierwszej kolejności zostać rozdane pracownikom służby zdrowia, którzy mogą wejść w kontakt z nosicielami wirusa H1N1 świńskiej grypy.
W najbliższych dniach ministerstwo zdrowia rozprowadzi ulotki informacyjne wśród ludności. Resort radzi m.in. zasłanianie nosa przy kichaniu, pozostanie w czasie choroby w domu i telefoniczny kontakt z lekarzem. Inny plan przewiduje uruchomienie alarmowej czerwonej linii telefonicznej, z której można korzystać zarówno w nagłych sytuacjach jak i dla zasięgnięcia rady.
[srodtytul]Białoruś rezygnuje z importu mięsa[/srodtytul]
W związku z doniesieniami o wirusie świńskiej grypy białoruskie służby sanitarne zamknęły czasowo granice dla towarów pochodzenia zwierzęcego z Meksyku, Kanady, USA, Nowej Zelandii, Hiszpanii, Francji i Izraela. Lista krajów będzie się zmieniać wraz z kolejnymi doniesieniami o pojawianiu się wirusa.
W Mińsku wprowadzono także stałą dezynfekcję międzynarodowego lotniska - informuje Polskie Radio.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA