fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Talibowie dostaną okup za ciało Polaka?

Pakistański dziennik „The Dawn” donosi, że talibowie za kilka dni wydadzą zwłoki zamordowanego zakładnika
Rzecznik ugrupowania Tehrik i Taliban przedstawiający się jako Mohammed powiedział gazecie „ The Dawn”, że na wydanie ciała Piotra S. zgodziła się starszyzna talibów z regionu Darra Adam Khel.
„Sprawa jest w 98 proc. uzgodniona” – donosi dziennik na swej stronie internetowej. Przekazanie zwłok ma nastąpić w ciągu kilku dni.
Źródła gazety twierdzą, że talibowie dostaną od pakistańskich władz 125 – 250 tys. dolarów okupu.
– To są doniesienia medialne, teraz je weryfikujemy – mówi rzecznik MSZ Piotr Paszkowski. Nie chce się wypowiadać o możliwości zapłacenia okupu za szczątki zamordowanego inżyniera.
Z informacji „Rz” wynika, że polski rząd nie zamierzał płacić okupu mordercom Polaka. Nie wiadomo jednak, czy pieniędzy nie jest gotowa wyłożyć krakowska Geofizyka, dla której Piotr S. pracował. Firma odmawia komentarza.
– Nie udało nam się skontaktować z rzecznikiem talibów, by potwierdzić informację. Ale ostrzegam, że mamy do czynienia z ludźmi bez żadnych zasad i nic nie jest pewne – mówi „Rz” Riaz Khan, szef biura w Peszawarze dziennika „The Nation”. Jego zdaniem nie można wykluczyć, że talibowie nie dotrzymają warunków porozumienia lub że ktoś, kto nie ma z nimi nic wspólnego, chce wyłudzić okup.
Piotr S. został porwany 28 września w okolicach miejscowości Pind Sultani, 100 km od Islamabadu. Talibowie chcieli wymienić go na 60 swoich towarzyszy przetrzymywanych w pakistańskich więzieniach. Po odrzuceniu ich żądań 7 lutego w bestialski sposób zamordowali Polaka. Polski MSZ wyznaczył nagrodę za pomoc w ujęciu sprawców.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA