fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Pracujący dla unijnej firmy może przejąć obowiązki płatnika

Włoski pracodawca nie musi sam płacić składek za zatrudnionego Polaka. Byleby nie miał w Polsce siedziby lub przedstawicielstwa i podpisał umowę o przekazaniu tego zobowiązania
[b]– Firma z Włoch, która nie ma u nas przedstawicielstwa ani siedziby, zatrudniła Polaka, który będzie wykonywał pracę w Polsce. Czy może przerzucić na pracownika obowiązek w zakresie ubezpieczeń społecznych: zgłoszenie, rozliczanie, opłacanie składek?[/b] – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.[b]Tak.[/b] Pracodawca z Unii Europejskiej, niemający u nas siedziby ani przedstawicielstwa a zatrudniający naszego rodaka w Polsce, [b]może być sam płatnikiem składek za tę osobę, albo – poprzez zawarcie odpowiedniej umowy – przenieść obowiązki ubezpieczeniowe na pracownika.[/b]W tym drugim przypadku to pracownik, w zastępstwie pracodawcy, staje się płatnikiem składek na swoje ubezpieczenia. Przejmuje obowiązki w zakresie zgłoszenia do ubezpieczeń, składania dokumentów, rozliczania i opłacania składek w ZUS.Taka możliwość istnieje, odkąd Polska weszła do UE, na podstawie art. 109 rozporządzenia (EWG) Rady nr 574/72 z 21 marca 1972 r. w sprawie wykonywania rozp...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA