fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Czesi pokłócili się o Sikorskiego

Radosław Sikorski uzyskał poparcie czeskiego rządu (na zdjęciu: z Mirkiem Topolankiem i Karelem Schwarzenbergiem)
PAP/EPA
Kto szefem sojuszu? Choć Polaka wsparł szef czeskiego MSZ, to USA, Niemcy, Francja i prezydent Czech wolą innego kandydata.
– Popieramy Sikorskiego – powiedział w sobotę szef czeskiej dyplomacji Karel Schwarzenberg. Jak dodał, polskiego kandydata wesprą też pozostałe kraje Grupy Wyszehradzkiej, czyli Węgry i Słowacja.
Zaskoczenie wypowiedzią Schwarzenberga wyraził jednak Vaclav Klaus. „Prezydent Republiki Czeskiej zakłada, że jest to prywatny pogląd pana Schwarzenberga” – podał w komunikacie jego rzecznik Radim Ochvat. Skąd ta rozbieżność stanowisk? – Klaus jest w ostrym konflikcie ze swoją partią ODS – tłumaczy „Rz” politolog Grzegorz Kostrzewa-Zorbas. – Czeski rząd właśnie upadł wskutek wspólnej akcji lewicy i prawicowego Klausa. Prezydent utrąca teraz wszystkie inicjatywy już obalonego, ale formalnie nadal działającego gabinetu. Zachodni komentatorzy uważają, że w rywalizacji o fotel szefa NATO najbardziej prawdopodobne jest zwycięstwo duńskiego premiera Andersa Fogha Rasmussena. I to pomimo że przeciw jego kandydaturze podniosły się głosy w Turcji, będącej ważnym członkiem sojuszu.
Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan skrytykował kandydaturę Rasmussena, przypominając, że w 2006 roku nie chciał przeprosić muzułmanów za słynne karykatury Mahometa opublikowane w jednej z gazet. – Nie możemy zaakceptować na stanowisku szefa NATO człowieka, który nie respektuje naszej wiary i naszych świętych wartości – mówi Suat Kiniklioglu, polityk rządzącej islamskiej partii AKP. Działacze AKP podkreślają też, że Ankara ma również inne zastrzeżenia wobec tej kandydatury. Duńskie władze zezwalają na nadawanie ze swojego terytorium kurdyjskiej stacji telewizyjnej, a poza tym Rasmussen stwierdził w 2003 roku, że Turcja nigdy nie będzie pełnym członkiem UE. W piątek turecki prezydent Abdullah Gül mówił jednak w Brukseli, że Turcja nie ma nic przeciwko duńskiemu politykowi. –Jest jednym z odnoszących największe sukcesy premierów w Europie – zaznaczył. Dodał jednocześnie, że nie ma co się spieszyć z wyborem szefaNATO, a procedury wcale nie wymagają, by dokonało się to już podczas szczytu w Strasburgu i Kehl 3 – 4 kwietnia. Rasmussena poparły już m.in. USA, Niemcy, Francja i Wielka Brytania. – Największe rozczarowanie to poparcie dla Rasmussena ze strony Stanów Zjednoczonych, choć Sikorski jako szef polskiego MSZ prowadzi politykę zbliżenia z Rosją – mówi Kostrzewa-Zorbas. – Stało się tak zapewne dlatego, że Sikorski jest postrzegany przez ekipę Baracka Obamy jako człowiek zaprzyjaźniony z ekipą neokonserwatystów George’a W. Busha. Był przecież członkiem American Enterprise Institute, z którym byli związani Dick Cheney czy Condoleezza Rice – tłumaczy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA