fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Mocny początek tygodnia

Symboliczny wzrost kursu na początek. Cena akcji spółki w pierwszym dniu notowań w gronie największych firm w zasadzie się nie zmieniła (+0,07 proc.). Firma wyparła z WIG20 Polnord.
Rzeczpospolita
Wczoraj zgodnie rosły najważniejsze Światowe giełdy. Ostro w górę poszły parkiety w USA. A WIG20 zyskał 2,9 proc.
Warszawscy inwestorzy, zachęceni dobrą sesją na rynkach azjatyckich, od początku poniedziałkowych notowań kupowali akcje. WIG20 na otwarciu wzrósł o 1,36 proc. W ciągu sesji ani razu nie zszedł poniżej poziomu otwarcia. Notowania na polskim parkiecie wspierały dobre dane z amerykańskiego rynku nieruchomości i nowy plan pomocowy Fedu.
Ostatecznie WIG20 zyskał wczoraj prawie 3 proc. Zakończył notowania na poziomie 1550 pkt. Jeszcze lepiej zachowywały się inne rynki w naszym regionie, m.in. w Rosji, Rumunii i Czechach. Bardzo mocnym akcentem zakończyły się notowania na Wall Street. Indeks Dow Jones zyskał 6,84 proc., S&P500 7,08 proc., a Nasdaq 6,76 proc.
Maklerzy wskazują, że w najbliższych dniach zachowanie polskiego parkietu będzie silnie związane z sytuacją na zagranicznych rynkach. W indeksie największych polskich firm pierwszy raz notowane były wczoraj akcje Cyfrowego Polsatu, który zastąpił w nim Polnord. Akcje spółki kontrolowanej przez Zygmunta Solorza niemal nie zmieniły swojej wartości – na koniec sesji zyskały 0,07 proc. Dużo lepiej było z notowaniami KGHM, który w ślad za drożejącą miedzią zyskał wczoraj 7,34 proc. Od początku roku papiery miedziowej spółki wzrosły już o niemal 70 proc. Mocno – bo o 5 proc. – podrożały akcje Biotonu po doniesieniach „Parkietu”, że spółka może współpracować z koncernem Bayer na rynku chińskim. Jeszcze lepiej na wczorajszej sesji zachowywały się firmy z szerokiego rynku. WIG zyskał ponad 3 proc., a inwestorzy ewidentnie polują na okazje. Informacje o skupie akcji podane przez spółki Hutmen (analiza poniżej) i Techmex wywindowały ich kursy odpowiednio o 37,6 proc. i 23,7 proc. Pierwsza firma chce skupić akcje za maksymalnie 20 mln zł, druga za kwotę o połowę mniejszą. Bardzo dobrze zachowywały się również firmy deweloperskie. Ich indeks sektorowy zwyżkował wczoraj o 8 proc. Liderem wzrostu była spółka Orco Group, której papiery zdrożały o 33,8 proc. Bardzo mocno drożały też akcje Immoestu i Domu Development.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA