fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Gaszparovicz może przegrać

Wiceszefowa opozycyjnej liberalnej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej Iveta Radiczova
AFP
W pierwszej turze strata kandydatki opozycji Ivety Radiczovej do prezydenta Ivana Gaszparovicza była mniejsza, niż się spodziewano. Zadecyduje druga – 4 kwietnia
Według nieoficjalnych wyników sobotnich wyborów prezyden- ckich Gaszparovicz otrzymał 46,7 proc. głosów, a Iveta Ra-diczova, wiceprzewodnicząca opozycyjnej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (SDKU) i była minister spraw socjalnych – 38,1 proc.
– To duże zaskoczenie. Gaszparovicz był niemal stuprocentowym faworytem. W drugiej turze Radiczova, której w sondażach dawano najwyżej 30 proc., ma duże szanse, by zostać prezydentem. Wszystko jest teraz otwarte. Jeśli wyborcy Radiczovej przekonają się, że mogą pokonać Gaszparovicza, nastąpi duża mobilizacja – powiedział „Rz” politolog Marian Leszko. Iveta Radiczova dziękowała swoim wyborcom ze łzami w oczach. – Mam dwa tygodnie na to, aby przekonać wszystkich niezdecydowanych do poparcia mojej kandydatury – powiedziała.
Słowackie wybory to przede wszystkim próba sił między rządzącą lewicową koalicją premiera Roberta Fico a prawicowo-liberalną opozycją. Za rok odbędą się wybory parlamentarne, a obecnego prezydenta Ivana Gaszparovicza popierają dwa główne ugrupowania rządzącej koalicji: lewicowy SMER premiera Roberta Fico i Słowacka Partia Narodowa (SNS) Jana Sloty. Za Radiczovą opowiadają się ugrupowania liberalne i prawicowe, które wchodziły w skład rządu eks- premiera Mikulasza Dzurindy. Kandydatka opozycji może też liczyć na głosy półmilionowej węgierskiej mniejszości. Na kongresie czeskiej socjaldemokracji w Pradze premier Fico nie taił, że „program obecnego prezydenta jest zgodny z ambicjami jego partii”.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA