fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nie tylko kupno jest warunkiem przejęcia załogi

Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik
[b]Pracuję w wydziale firmy, który właśnie został wydzierżawiony innemu podmiotowi. Pracownicy zostali zawiadomieni o przejściu zakładu pracy na nowego pracodawcę w trybie art. 231 kodeksu pracy, jednak mamy wątpliwości, czy rzeczywiście zostaliśmy przejęci, skoro zakład został wydzierżawiony na czas określony, a nowy pracodawca przejął tylko niektórych pracowników. Czy powinniśmy otrzymać nowe umowy o pracę? – pyta czytelnik.[/b]Trzeba podkreślić, że nie tylko sprzedaż zakładu pracy lub jego części może stanowić podstawę przejścia zakładu na nowego pracodawcę. Również w przypadku dzierżawy lub innej formy przeniesienia władztwa nad majątkiem stanowiącym zakład pracy lub jego część pracownicy, których zatrudnienie jest związane z przenoszonym majątkiem, przechodzą do nowego pracodawcy. Oznacza to, że pracownicy wspomnianego wydziału produkcyjnego zostali skutecznie przeniesieni.Zgodnie z art. 231 § 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/ak...
REKLAMA
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA