fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Szansa dla firm na intratne inwestycje

Fotorzepa, Seweryn Sołtys Seweryn Sołtys
Rusza konkurs na najlepsze projekty, które można zrealizować w formulepartnerstwa publiczno-prywatnego
Wiele polskich gmin i miast nie ma środków na sieci wodociągowe, parkingi czy baseny. Tymczasem, jak pokazuje praktyka innych państw, obiekty te z powodzeniem mogą powstawać za prywatne pieniądze. Przedsiębiorca finansuje inwestycję, potem zaś, najczęściej przez kilkadziesiąt lat, pobiera opłaty od użytkowników. Korzyść jest obopólna. Mieszkańcy mogą korzystać z nowej infrastruktury, a firma, która ją zbudowała, czerpie z tego zyski.
Dwie poprzednie edycje organizowanego przez firmę doradczą Investment Support konkursu „Dobre praktyki PPP" pokazały, że coraz więcej samorządów myśli nad takimi rozwiązaniami. W ub.r. nagrodzono m.in. koncepcję rewitalizacji domów familijnych w Łodzi. Zakłada ona, że inwestor prywatny wybuduje dla miasta budynki komunalne, a w zamian otrzyma, na określonych warunkach, zabytkowe domy familijne.
Inny nagrodzony projekt, budowa basenów w Lidzbarku Warmińskim, opiera się na wykorzystaniu wód termalnych na Warmii. W kategorii infrastruktura komunalna zwyciężył projekt gminy Bytom. Dzięki stworzeniu nowych oraz modernizacji istniejących linii tramwajowych i kolejowych, a także wybudowaniu dworca przesiadkowego ma być łatwiej podróżować pomiędzy miastami aglomeracji a lotniskiem w Katowicach Pyrzowicach. Nagrodzono również plany Rudy Śląskiej, która chce nawiązać współpracę z inwestorem prywatnym przy budowie i eksploatacji parkingu podziemnego. Dotychczas realizację inwestycji metodą PPP utrudniały złe przepisy. Niedawno weszły jednak w życie dwie nowe ustawy: [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=299853]o partnerstwie publiczno-prywatnym[/link] oraz [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=299847]o koncesji na roboty budowlane i usługi[/link], które znacznie uprościły procedury. Możliwe są różne formy współpracy, od udzielenia koncesji po powołanie spółek celowych, w których udziały będą mieć obydwie strony: publiczna i prywatna. Jest więc szansa, że projekty PPP ruszą na większą skalę. W niektórych państwach (np. w Wielkiej Brytanii) nawet 15 proc. wszystkich inwestycji infrastrukturalnych jest realizowanych w tej właśnie formule. W konkursie, którego III edycję wczoraj ogłoszono, można składać projekty w czterech kategoriach: infrastruktura komunalna, sieciowa,sportowo rekreacyjna oraz tzw. małego PPP (inwestycje poniżej 10 mln euro). Zgłoszenia są przyjmowane do 14 maja. Ankietę zgłoszeniową oraz dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej: [link=http://www.dobrepraktykippp.eu]www.dobrepraktykippp.eu[/link]. Zwycięzcy zostaną zaproszeni do wzięcia udziału w wyjeździe studyjnym do Francji, gdzie podczas spotkań, szkoleń i dyskusji będą mogli poznać tamtejsze doświadczenia w realizacji PPP. Nagrodzone projekty zostaną zaś zaprezentowane prywatnym inwestorom na międzynarodowym forum inwestycyjnym. Patronat nad konkursem objęła „Rz".
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA