fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Wnuk Marszałka pokieruje poświęconym mu muzeum

Wnuk Marszałka Piłsudskiego – Krzysztof Jaraczewski
Reporter
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku ma od 2 marca dyrektora. Został nim oficjalnie Krzysztof Jaraczewski, wnuk Marszałka. Od powrotu do Polski na początku lat 90. Krzysztof Jaraczewski stał na czele rodzinnej fundacji.
Fundacja przekazała muzeum – jego otwarcie zaplanowano na rok 2012 – cenne pamiątki rodzinne i archiwalia, a przede wszystkim działkę w centrum Sulejówka, na której stoi dworek Milusin. Ministerstwo ma sfinansować budowę nowego obiektu muzealnego, w którym znajdzie się nowoczesna ekspozycja, a także remont pierwszego domu Piłsudskich, czyli tzw. Drewniaka, oraz sąsiedniej willi Bzów.
Krzysztof Jaraczewski jest synem Jadwigi, młodszej córki Józefa Piłsudskiego. Urodził się w 1954 r. w Londynie. Z zawodu – podobnie jak jego rodzice – jest architektem. Ukończył Uniwersytet Techniczny, Kingston Politechnics (Anglia). W latach 80. pracował jako tłumacz dla Amnesty International w Australii. Dokonał korekt angielskich tłumaczeń „Człowieka z żelaza”. Był wśród założycieli organizacji Friends of Poland w Wielkiej Brytanii (1982 – 1984).
Pracował jako architekt w L. Nowicki Partners (1984 – 1986) i starszy architekt w Colin St. John Wilson & Partner (1986 – 1990).W Polsce został starszym wykładowcą Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1990 – 1998). Od 1992 r. jest właścicielem firmy K. J. Jaraczewski – Architekci w Warszawie. Zbudował jacht pełnomorski.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA