fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Żydzi chwalą papieża

Papież od dłuższego czasu prowadzi dialog z judaizmem (zdjęcie ze spotkania z izraelskimi rabinami z października 2008 roku)
AP
Dialog między religiami. Światowy Kongres Żydów z zadowoleniem przyjął list papieża dotyczący zdjęcia ekskomuniki z biskupa Williamsona. – Sprawa jest zamknięta – mówią Żydzi
Watykan ujawnił list papieża do biskupów na całym świecie, w którym tłumaczy motywy decyzji o zdjęciu ekskomuniki z czterech biskupów lefebrystów. W dokumencie, o którym pisaliśmy wczoraj, papież przyznał, że Stolica Apostolska popełniła błędy. Jednym z nich było przeoczenie krążących w Internecie negacjonistycznych wypowiedzi jednego z przywróconych do łask biskupów – Richarda Williamsona.
Ujawnienie wywiadu, w którym Williamson powiedział, że komory gazowe nie istniały, wywołało oburzenie środowisk żydowskich. Papieża za „przywrócenie do łask antysemity” ostro krytykowało również wielu kościelnych liberałów. „Także katolicy pomyśleli, że muszą mnie ugodzić z wrogością. Właśnie dlatego dziękuję tym bardziej żydowskim przyjaciołom, którzy pomogli szybko usunąć nieporozumienie i przywrócić atmosferę przyjaźni i zaufania” – napisał w liście Benedykt XVI. Jednocześnie pojawiła się informacja, że papież jesienią odwiedzi synagogę w Rzymie. Reakcja Żydów na papieski list była bardzo pozytywna. „Papież w sposób jasny i jednoznaczny ocenił słowa biskupa Williamsona. Chwała mu za przyznanie się do błędów. List stwarza warunki do wznowienia dialogu międzyreligijnego. Cenimy te sło-wa” – napisano w specjalnym oświadczeniu najważniejszej żydowskiej organizacji Światowego Kongresu Żydów (WJC).
– Z naszego punktu widzenia list papieża zamyka sprawę Williamsona. Benedykt XVI wytłumaczył, jakie były przyczyny jego decyzji. Rozumiemy, że nie chciał urazić Żydów. W jasny sposób powiedział również, co myśli o negowaniu Holokaustu – powiedział „Rz” Michael Thaidigsmann z WJC. Podkreślił on, że Kongres będzie się teraz uważnie przyglądał dalszym działaniom lefebrystycznego Bractwa Piusa X, ale w rozmowach z katolikami nie zamierza już poruszać kwestii Williamsona. – Nadal są sprawy, które nas dzielą. Wielkopiątkowa modlitwa za nawrócenie Żydów czy beatyfikacja Piusa XII. Będziemy jednak na ten temat rozmawiać. W końcu po co byłby nam dialog, gdybyśmy się we wszystkim zgadzali – podkreślił Thaidigsmann. Za list papieżowi podziękował również przełożony Bractwa św. Piusa X biskup Bernard Fellay. I zadeklarował, że lefebryści są gotowi podjąć „dyskusję doktrynalną” z Watykanem. Dyskusję, która ma w przyszłości umożliwić zjednoczenie Bractwa z Kościołem. List papieża został natomiast przyjęty z mieszanymi uczuciami we Włoszech. Nie podoba się on m.in. znanemu watykaniście z „La Repubblica”, który od dłuższego czasu ostro krytykuje Benedykta XVI. – Stała się rzecz niesłychana. Papież podjął decyzję, a potem w specjalnym liście tłumaczy się z niej swoim biskupom. Tego jeszcze nie było – powiedział „Rz” Marco Politi. Ma on za złe papieżowi, że gdy na jaw wyszedł wywiad z Williamsonem, papież nie odwołał decyzji o zdjęciu ekskomuniki. – Decyzję w sprawie czterech biskupów krytykowali również biskupi Niemiec, Austrii i Francji. I to nie tylko z powodu Williamsona! Jest oczywiste, że z nimi papież się też w ogóle nie konsultował! Robi to dopiero teraz. To dowód na to, że papież i jego otoczenie kierują Kościołem nieudolnie i autokratycznie – dodał. Według Politiego kolejnym dowodem na tę tezę ma być niedawne zamieszanie z papieską nominacją konserwatywnego kapłana Gerharda Wagnera na biskupa pomocniczego Linzu. Decyzja ta doprowadziła do niemal otwartego buntu austriackich duchownych i Benedykt XVI musiał ją odwołać. – Watykanowi pod wodzą tego papieża konsultacje i komunikacja nie są do niczego potrzebne, bo wszystko wie lepiej. Decyduje i wyjaśnia ex post – powiedział Politi. Uważa on, że zdejmując ekskomunikę z tradycjonalistycznych lefebrystów, papież doprowadził do konfliktu wewnątrz Kościoła.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA