fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Listonosz zawsze przychodzi z wymówieniem dwa razy

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Okres wypowiedzenia umowy, którą pracodawca wysłał pracownikowi listem poleconym, należy liczyć od momentu, kiedy podwładny dowiedział się o oświadczeniu szefa, lub z dniem odebrania tej informacji z poczty
[b]– Pracownikowi, który przestał przychodzić do firmy w lutym po miesięcznym zatrudnieniu, listem poleconym wypowiedzieliśmy umowę o pracę. Kiedy upłynie mu okres wymówienia? Co się stanie, gdy nie odbierze pisma z poczty lub przyjdzie potwierdzenie, że korespondencję (tzw. zwrotkę) odebrał ktoś z rodziny? Jaką datę wpisać do świadectwa jako zakończenie stosunku pracy?[/b] – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.Przyznać trzeba, że czytelnik łagodnie potraktował nieobecnego bez usprawiedliwienia pracownika. Jeśli przestał on przychodzić do firmy i nie wytłumaczył powodów absencji, szef mógł rozstać się z nim bez wypowiedzenia z jego winy. Zastosowanie dyscyplinarki (art. 52 § 1 kodeksu pracy) byłoby w tej sytuacji w pełni uzasadnione. Podwładny bowiem ciężko naruszył podstawowe obowiązki pracownicze.[srodtytul]Czy wolno rozwiązać[/srodtytul]Jeśli jednak w takim wypadku szef decyduje się rozwiązać umowę za wypowiedzeniem, musi być pewien, że taki tryb rozs...
REKLAMA
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA