fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Emanuel w sztabie Obamy

Rahm Emanuel
Zbiory ŻIH, AP
Jak informowała prasa, stanowisko szefa gabinetu prezydenta Baraka Obamy objął Rahm Emanuel (48 lat), polityk pochodzenia żydowskiego, znany chicagowski kongresmen, były doradca Billa Clintona.
Emanuel, nieukrywający swoich kontaktów z Modern Orthodox Judaism, uważany jest za przyjaciela Polaków i niejednokrotnie występował „w imieniu 111 000 wyborców polskiego pochodzenia” w swoim okręgu.
Można przypuszczać, że Emanuel wywodzi się z żydowskiej diaspory o polskich korzeniach. Świadczyć o tym może nie tylko jego polityczna życzliwość dla spraw polskich, m.in. na temat wiz, ale także zainteresowanie polonikami.
Przede wszystkim jednak pewien ślad polskiego pochodzenia rodu Emanuelów, daje także... historia. Wiadomo, że przybocznym lekarzem króla Jana III Sobieskiego (1629 – 1696) i jego rodziny był Żyd Symcha Menachem, oficjalnie nazywający się Emanuel de Jona, a w rodzinie króla zwany Doktor Jonas (zm. 1702).
Wybitny historyk dr Ignacy Schiper w swoim dziele „Dzieje handlu żydowskiego na ziemiach polskich” (Warszawa 1937, str. 792) pisze, że wśród przebywających w Warszawie Żydów rozwijało działalność pięciu importerów, którzy byli liwerantami stacjonującego w stolicy garnizonu (w latach 1783 – 1793), a jednym z nich był Szymon Emanuel.
W innym miejscu Schiper podaje, że „na terenie stołecznym... komisantem był niejaki Szymon Emanuel..., który dokonywał zamówień na rynkach holenderskich przez pozostałych w Amsterdamie dwóch braci: Beniamina i Samuela”.
Tak więc nie ma wątpliwości, że korzenie rodu Emanuelów sięgają Polski...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA