fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Krótko na świecie

[srodtytul]Kradzież Empire State Building[/srodtytul]
Nowojorski tabloid „Daily News” na krótko zagarnął Empire State Building, słynny wieżowiec w stylu art déco na Manhattanie. Dziennik wyjaśnił, że stał się na 90 minut właścicielem tego budynku, składając w miejskim urzędzie rejestracyjnym sfałszowane dokumenty kupna. Zrobił to, aby wytknąć luki w systemie rejestracji nieruchomości, po czym „oddał” wieżowiec prawowitym właścicielom – Empire State Land Associates. Smaku tej operacji dodaje fakt, że dokumenty o kupnie budynku wystawiono na nazwisko słynnego włamywacza do banków w latach 30. Willie Suttona i na aktorkę z filmu „King Kong” Fay Wray, a urzędnicy nie zorientowali się.
[srodtytul]Zniknie 45 tys. miejsc pracy[/srodtytul]
Francuski sektor budowlany może stracić w 2009 roku 45 tys. miejsc pracy z łącznych 1,9 mln z powodu spadku działalności firm. Prognoza ta nie uwzględnia skutków planu ożywienia tej branży ogłoszonego przez prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego. Pod koniec 2007 r. w budownictwie pracowało 1,9 mln ludzi, najwięcej od 26 lat. Od 1998 r. stworzono 342 tys. nowych miejsc pracy. W 2009 r. zacznie się budowa 356 – 368 tys. nowych mieszkań.
[srodtytul]600-metrowy Shanghai Tower[/srodtytul]
Ruszyła budowa najwyższego budynku w Chinach – Shanghai Tower. Wieżowiec o wysokości 632 metry stanie w Szanghaju, w dzielnicy Pudong, finansowym centrum miasta. Zaprojektowała go pracownia architektów Gensler z USA. Budowa ma kosztować 14,8 mld juanów (2,2 mld dolarów) i ma być ukończona w 2014 r. W wieżowcu znajdą się biura, sklepy, luksusowy hotel, sale konferencyjne i przybytki kultury. Dotąd najwyższym budynkiem w Chinach było Światowe Centrum Finansowe w Szanghaju (492 m). Oddano go we wrześniu.
p.r. (afp, dpa)
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA