fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Czasem lepiej podarować pieniądze niż nieruchomość

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
[b]Jesteśmy z ojcem współwłaścicielami domu z ogrodem. Ojciec chce mi darować swój udział (50 proc.). Mam zamiar wkrótce sprzedać posesję i kupić nowe mieszkanie. Nie wiem jednak, czy ze względów podatkowych lepiej uczynić darowiznę w tym roku czy poczekać. Przez wiele lat byłem zameldowany w tym domu, mógłbym więc skorzystać z ulgi meldunkowej. W urzędzie skarbowym powiedziano mi, że ulga dotyczy jedynie budynku, a za ogród musiałbym zapłacić 19 proc. PIT. Wartość budynku jest znikoma ze względu na wiek i zużycie, przeważającą wartość posesji stanowi ogród. Czy w tej sytuacji lepiej dokonać darowizny już w 2009 r. i skorzystać z nowej ulgi mieszkaniowej?[/b] – pyta czytelnik.
[i][b]Odpowiada Mariusz Zawiejski, doradca podatkowy w TPA Horwath:[/b][/i]
Rozważa pan dwa scenariusze pozyskania środków na zakup nowego mieszkania.
[b]Pierwszy to dokonanie przez ojca darowizny na pana rzecz w 2008 r., a następnie sprzedaż nieruchomości w 2009 r.[/b] Nie wskazał pan dokładnie, od ilu lat są panowie właścicielami domu, przyjąłem więc, że więcej niż pięć lat. Scenariusz ten zakłada również skorzystanie z ulgi meldunkowej. Dzięki temu dochód ze zbycia udziału w budynku byłby zwolniony z podatku, ponieważ był pan tu zameldowany na pobyt stały dłużej niż rok.
[b]Drugi scenariusz zakłada dokonanie darowizny i sprzedaż domu w 2009 r. oraz skorzystanie z ulgi mieszkaniowej, która będzie obowiązywała od 1 stycznia 2009 r.[/b] Ma ona polegać, w dużym uproszczeniu, na zwolnieniu z podatku dochodu ze zbycia nieruchomości przeznaczonego w ciągu dwóch lat na zaspokojenie pana potrzeb mieszkaniowych.
Oba proponowane przez pana rozwiązania pozwalają obniżyć opodatkowanie lub – po spełnieniu określonych założeń – zwolnić z podatku dochód ze zbycia nieruchomości. Nie są one jednak pozbawione niedogodności i ograniczeń.
Zastosowanie ulgi meldunkowej może oznaczać konieczność zapłaty podatku od przychodu ze zbycia ogrodu w tej części, w jakiej był pan jego właścicielem przez czas krótszy niż pięć lat. [b]Zwolnienie to – zgodnie z interpretacjami organów skarbowych – dotyczy jedynie budynków i lokali mieszkalnych, a nie gruntów.[/b]
Zastosowanie zaś ulgi mieszkaniowej wówczas, gdy nabywany przez pana lokal będzie miał mniejszą wartość niż przychód uzyskany ze sprzedaży domu wraz z ogrodem, będzie się wiązało z [b]opodatkowaniem tej części dochodu, która nie zostanie wydana na zakup nowego mieszkania lub inne cele mieszkaniowe[/b]. 
W związku z tym, jeżeli nie będzie przeciwwskazań, [b]sugerowałbym rozważenie trzeciego rozwiązania. Polegałoby ono – w pierwszej kolejności – na sprzedaży przez pana i ojca nieruchomości w tym lub w następnym roku.[/b] W takim wypadku dochód panów będzie zwolniony z opodatkowania ze względu na ponadpięcioletni okres posiadania nieruchomości.
[b]Następnym krokiem byłoby dokonanie przez ojca na pana rzecz darowizny pieniędzy[/b]. Darowizna w pierwszej grupie podatkowej jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn. Warunkiem zwolnienia jest tylko złożenie w ustawowym terminie stosownej deklaracji oraz udokumentowanie darowizny przelewem na rachunek bankowy.
Pozwoli to wyeliminować opodatkowanie uzyskanego ze sprzedaży domu dochodu w całości oraz przeznaczyć dowolną część otrzymanych środków na zakup nowego mieszkania.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA