fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Orzecznictwo

Mieszkań za złotówkę wkrótce nie będzie

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Jeszcze tylko przez rok będzie można przekształcać mieszkania spółdzielcze we własność. Taką decyzję podjął 17 grudnia Trybunał Konstytucyjny (sygn. P 16/08)
Trybunał zakwestionował przepisy dotyczące przewłaszczeń mieszkań lokatorskich oraz własnościowych w pełną własność. Za nieważne uznał też uregulowania dające władzom spółdzielni trzy miesiące od daty złożenia wniosku o przeniesienie własności mieszkania na spółdzielcę, a także nakładające na nie sankcje karne za niedotrzymanie tego terminu. Wszystkie te przepisy stracą ważność rok od daty publikacji wyroku w Dzienniku Ustaw.
[srodtytul]Powtórka z historii[/srodtytul]
To powtórka z historii. TK już kilkakrotnie zajmował się wykupem mieszkań spółdzielczych. Poprzednio także stwierdził ich niekonstytucyjność. Sędzia Ewa Łętowska, uzasadniając wyrok, podkreślała, że gdyby ustawodawca wyciągnął wnioski ze swoich poprzednich błędów, wczorajszej rozprawy by nie było. Niestety ciągle popełnia te same.
Wykup mieszkań odbywa się kosztem całej spółdzielni jako korporacji (narusza zasadę proporcjonalności w konstytucji). Spółdzielnia została przez ustawodawcę zmuszona do przewłaszczeń, nie mając na nie żadnego wpływu.
Gdy chodzi zaś o trzymiesięczny termin na przewłaszczenia, to zdaniem Trybunału jest on nierealny. Według przeprowadzonej przezeń symulacji władze spółdzielni potrzebują na wszystkie niezbędne do tego czynności co najmniej 100 dni. Tymczasem po wejściu w życie nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych umożliwiającej tani wykup doszło do złożenia w krótkim czasie setek tysięcy wniosków, co dodatkowo utrudniło dotrzymanie tego terminu.
Wczorajszy wyrok to odpowiedź na dwa pytania prawne jednego z łódzkich sądów rejonowych. Powziął on wątpliwości w trakcie rozpatrywania spraw o ukaranie prezesów spółdzielni za niedotrzymanie terminu przewłaszczenia. Postanowił sprawy te zawiesić.
TK wystąpił wczoraj w pełnym składzie, rozprawa toczyła się cały dzień, sędziowie zadawali mnóstwo pytań uczestnikom postępowania, a wyrok został ogłoszony dopiero późnym popołudniem.
Wśród sędziów TK nie było jednomyślności. Zdania odrębne zgłosiło aż dziewięciu z nich.
Na pewno trzeba będzie przygotować kolejną nowelizację ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych dotyczącą zasad wykupu mieszkań. Na razie nie jest to możliwe. TK musi się jeszcze zająć wnioskiem posłów Lewicy także dotyczącym tej ustawy.
[srodtytul]To błąd Trybunału[/srodtytul]
– Ten wyrok to błąd Trybunału – powiedział reprezentujący Sejm przed TK poseł Łukasz Zbonikowski (PiS). – Najlepsze stwierdzenia znalazły się dopiero w zdaniach odrębnych sędziów. Uznanie za niekonstytucyjne tego, że ludzie, którzy spłacili koszty zbudowania własnego mieszkania, mogą być ich pełnymi właścicielami, a za właściciela uznano spółdzielnię, która nie dała ani złotówki, to kuriozum. Przesunięcie uchylenia tych przepisów o rok również jest absurdalne. Już teraz niektóre spółdzielnie, a nawet sądy, bojkotowały te przepisy i nie realizowały zawartych tam obowiązków. Ta decyzja doprowadzi do tego, że przez ten rok będą nadal je blokowały. Poseł Zbonikowski obawia się nadto, że wyrok TK otworzy drogę dla pozwów o odszkodowania od Skarbu Państwa ze strony spółdzielni.
[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki
[mail=r.krupa@rp.pl]r.krupa@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA