fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kolekcje

Każdy mistrz najpierw dobrze się zapowiadał

Basia Bańda, „Superman”, 2008 r.
Rzeczpospolita
Twórczość młodych polskich artystów to zjawisko niezwykle interesujące zarówno pod względem artystycznym, jak i inwestycyjnym. Odważny wybór prac twórcy, który dopiero zaczyna karierę, może przynieść nie tylko satysfakcję, ale i zyski
Galerie niekomercyjne i komercyjne – w sumie 81 – typując najbardziej obiecujących polskich artystów do 35. roku życia (urodzeni najpóźniej w 1973 r.), ułożyły obiektywną listę obejmującą 217 twórców, w tym pięć grup artystycznych. Mamy nadzieję, że będzie ona pomocna przy tworzeniu kolekcji oraz podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.
[b][link="http://www.kompasmlodejsztuki.pl" "target=_blank]Kompas młodej sztuki - ranking[/link][/b]
Młodymi twórcami warto interesować się z kilku powodów. Ich twórczość jest bliska naszym upodobaniom estetycznym, dobrze prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach. Obrazy można w miarę łatwo znaleźć w galeriach, szczególnie jeśli odwiedza się je systematycznie. I co bardzo ważne – ceny prac artysty, który nie zdobył jeszcze uznania na rynku, zwłaszcza zagranicznym, są przystępne.
Wielu twórców z naszego rankingu odnosi już sukcesy za granicą. Aż czterech z pierwszej dziesiątki: Rafał Bujnowski, Aneta Grzeszykowska, Marcin Maciejowski, Przemysław Matecki – to artyści związani z Rastrem. Jest to galeria, która od lat z powodzeniem zajmuje się promowaniem polskiej sztuki, bierze udział w prestiżowych, największych na świecie targach sztuki Art Basel w Bazylei. Świetnie wypadli także twórcy współpracujący z Fundacją Galerii Foksal (Robert Kuśmirowski), jedną z najważniejszych polskich galerii, także obecnej m.in. na targach w Bazylei.
Prawie cała czołówka rankingu przewinęła się przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Dyrektor placówki Wojciech Krukowski stworzył znakomite warunki, by najbardziej twórczy młodzi artyści mogli prezentować prace nie tylko na wystawach zbiorowych, ale też indywidualnych. Głośna tegoroczna wystawa, będąca manifestem młodego pokolenia, „Establishment”, w kwietniu przyszłego roku zostanie zaprezentowana w Lille.
Kompas Młodej Sztuki jest swoistym aneksem do Kompasu Sztuki (lista najlepszych polskich twórców aktywnych na rynku po 1945 r.), którego pierwsza edycja ukazała się w „Moich Pieniądzach” 13 marca 2008 r., wzbudzając bardzo duże zainteresowanie kolekcjonerów, mediów i artystów. Korzystając z sugestii szefów galerii, którzy w Kompasie skoncentrowali się na klasykach, postanowiliśmy odrębną edycję poświęcić sztuce młodych.
Kompas Młodej Sztuki przygotowały galerie niekomercyjne, m. in. CSW Zamek Ujazdowski, BWA Zielona Góra, BWA Arsenał, Atlas Sztuki, oraz komercyjne, m.in. Starmach Gallery, Program, Lokal_30, Galeria Klimy Bocheńskiej, Zderzak, Nova, Zapiecek, Galeria Wizytująca. Do grona biorącego udział w pracach przy wcześniejszym Kompasie Sztuki dołączyły kolejne prestiżowe galerie: Bunkier Sztuki i Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej oraz komercyjne: Raster, Szara, i działające od niedawna: Galeria Leto, Pies oraz Galeria Czarna.
[ramka][b]Jak powstała lista[/b]
- Poprosiliśmy szefów i właścicieli galerii komercyjnych i niekomercyjnych, czyli wysokiej klasy profesjonalistów (krytyków sztuki, cenionych kuratorów, artystów), żeby wskazali pięciu twórców, którzy ich zdaniem powinni odnieść sukces i zająć trwałe miejsce w życiu artystycznym.
- Jedynym ograniczeniem był wiek artysty – maksymalnie do 35. roku życia.
- W głosowaniu brały udział tylko galerie.
- Twórca wymieniony przez galerię na pierwszym miejscu otrzymywał 5 punktów, na drugim miejscu – 4 punkty itd., aż do piątego miejsca z 1 punktem.
- Nieliczne galerie przysłały mniej niż pięć nazwisk. Kilku zgłoszonych artystów urodziło się w 1972 roku lub wcześniej i tych nie uwzględniliśmy.
- Punkty zliczyliśmy automatycznie.[/ramka]
[b]Więcej na:[/b]
[link=http://www.kompassztuki.pl]www.kompassztuki.pl[/link]
[link=http://www.kompasmlodejsztuki.pl]www.kompasmlodejsztuki.pl[/link]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA